Americká vláda vyplatí pracovníkům v zemědělství kvůli covid-19 podpůrnou dávku

InfoZprávyZahraničí vloženo: 13. 09. 2021


10.9.2021 - Federální ministr zemědělství Tom Vilsack u příležitosti oslav svátku práce (Labor Day) vyhlásil podpůrný program ve výši 700 mil. USD, který míří na všechny pracovníky v sektorech zemědělství, zpracování masa a prodeje potravin. Každý legálně zaměstnaný pracovník obdrží jednorázovou částku do výše 600 USD jako úlevu na výdajích vzniklých v důsledku pandemie.

Vzhledem k tomu, že jde o profese, kde není možná práce z domova, je tato pomoc určena na úhradu přiměřených a nezbytných osobních, rodinných nebo životních nákladů jako např. náklady na osobní ochranné prostředky, péči o závislé osoby a výdaje spojené s karanténou nebo testováním. Tento program je dalším způsobem, jak plnit cíl administrativy ve smyslu oživení ekonomiky formou poskytnutí pomoci komunitám, na které se v minulých podpůrných programech nedostalo.

Vyhlášení možnosti podávat žádosti se očekává v říjnu a výplata pak v řádu měsíců. Zajímavostí je, že řešení se hledá i pro pracovníky v zemědělství zaměstnané načerno, na které se výše uvedený program z legislativních důvodů nemůže vztahovat.
Nedostatek pracovníků podstatně narušuje fungování dodavatelských řetězců

Od výroby potravin a nápojů, přes dopravu až po prodej se všichni aktéři potýkají s nezájmem o volná pracovní místa. Zaměstnavatelé se snaží na situaci reagovat růstem mezd (meziroční nárůst u výrobních a nevedoucích pozic v červenci činil 6 %), zlepšení situace ale stále není v dohledu. Přitom výdaje spotřebitelů již dosáhly úrovně před pandemií covid. Když se k tomu ještě přidají zvyšující se ceny surovin a pohonných hmot, inflační tlaky začínají nabývat na síle.

Nefunkční systém dodávek (tedy nejen v oblasti potravinářství) údajně stojí za nižším růstem americké ekonomiky, který v meziročním srovnání ve druhém kvartálu dosáhl úrovně 6,5 % oproti předpovědím na úrovni vyšší než 8 %. Podle některých dostupných informací dostávají maloobchodní prodejny s potravinami někdy jen 40 % objednaného zboží a výrobci očekávají, že tyto výpadky budou trvat až do příštího roku.

Práce z domova, silný příklon k e-commerce a nezanedbatelné obavy spotřebitelů z nejnovější mutace delta ještě ztěžují již tak komplikovanou situaci. Někteří prodejci se snaží obejít stávající distribuční systém a zajistit si zásoby přímými dodávkami od producentů nebo distribučních center. Někteří producenti naopak omezují nabídku výrobků v portfoliu na ty nejúspěšnější. Pro exportéry potravin a nápojů ze všech zemí včetně České republiky je další překážkou skokový nárůst ceny mezinárodní dopravy, která v řadě případů narostla až pětinásobně, přičemž dodací lhůty se až ztrojnásobily. Nicméně, cíl všech aktérů je jednoduchý – udržet se na trhu v množství zásob dostatečném pro rostoucí poptávku.

Zpracoval: P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., petr_jezek@mzv.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz