Českému agrárnímu obchodu se loni dařilo. Jeho schodek se snížil ze 47,5 miliardy na 36,7 miliardy korun, téměř o čtvrtinu

InfoZprávyZemědělstvíEkonomické zpravodajství vloženo: 11. 02. 2021


11.2.2021 - Tisková zpráva – Českým zemědělcům, potravinářům a obchodníkům se loni podařilo vyvézt z České republiky více agrárního zboží než v roce 2019. Záporná bilance agrárního zahraničního obchodu (AZO) se zlepšila o 22,7 %, kdy se snížil schodek ze 47,5 miliardy na 36,7 miliardy korun. Celkový obrat AZO dosáhl 464,3 miliardy korun. Více se vyvezlo zejména do zemí EU, mírně se zhoršil export do zemí mimo Unii.

Vývoz agrárního zboží z ČR se v roce 2020 zvýšil v porovnání s předloňskem o 8 % (tj. o 15,8 miliardy) na 213,8 miliardy korun. Hodnota dovozu meziročně vzrostla o 2 % (tj. o 5 miliard) na 250,5 miliardy korun.  Na zlepšení výsledku se nejvíce podílel vývoz pšenice, přípravků k výživě zvířat a cigarety.

Pozitivní bilance je výsledkem toho, že i v době omezení způsobených pandemií, byl obchod v rámci EU plynulý a bez bariér, zatímco kontakty se zeměmi mimo EU ovlivnila omezení a horší ekonomická situace některých odběratelů způsobená pandemií. Čeští zemědělci a potravináři nejčastěji obchodují se zeměmi EU. V jejím rámci se uskutečňuje 90 % českého AZO.

ČR loni nejčastěji exportovala zemědělské zboží do Německa (23,1 %), na Slovensko (20,7 %) a do Polska (9,8 %). Dováželo se nejčastěji z Německa (22,9 %), Polska (15,6 %) a Nizozemska (6,8 %). Nejvýraznější zlepšení zaznamenal agrární vývoz ČR do Německa. V porovnání s rokem 2019 vzrostl o 9 miliard korun na 49,4 miliardy korun. 

Mezi nejvíce vyvážené položky patřily pšenice, potravinové přípravky, pekařské zboží, výživa pro zvířata, cigarety a mléko. Nejvíce se dováželo například vepřové maso, pekařské výrobky, potravinové přípravky, sýry a čokoláda.

V době pandemie covid-19, kdy byly cestování a osobní kontakt se zahraničními partnery omezeny, se jako vhodný nástroj pro podporu českých firem ukázala síť zemědělských diplomatů Ministerstva zemědělství (MZe). Díky nim se i přes nepříznivé ekonomicko-epidemiologické podmínky podařilo zachovat klíčová teritoria pro export mléčných výrobků, například Libanon a Spojené arabské emiráty, odstranit překážky při vývozu skotu do Kazachstánu a násadových vajec do Ruska nebo zařídit povolení k vývozu plemenného skotu do Libanonu.

V zemích, kde působí agrární diplomaté, se v porovnání s rokem 2019 loni zvýšil zemědělský export, a to v USA o 13 %, Srbsku o 11,2 % a Ruské federaci o 6,2 %.

Zemědělští diplomaté v současnosti pracují v Rusku, Číně, USA, Spojených arabských emirátech, Libanonu, Japonsku a Srbsku. Další zástupci MZe jsou v Kazachstánu a na Ukrajině. Jejich úkolem je propagovat české zemědělské produkty, odstraňovat byrokratické překážky a pomáhat při navazování obchodních vztahů.

Cílem MZe je nadále podporovat zejména export produktů s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou mléčné výrobky, cukrovinky, nápoje nebo osivo a mák. V těchto produktech je ČR konkurenceschopná a v obchodních vztazích může navázat na historické vazby z předešlých období. Snahou je více vyvážet do zemí mimo EU, které mají velký exportní potenciál.

Detailní informace o agrárním zahraničním obchodu v roce 2020 najdete zde: http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/zahranicni-vztahy/agrarni-zahranicni-obchod/vysledky-agrarniho-zahranicniho-obchodu-23.html

Souhrnné informace o zemědělských diplomatech najdete zde: http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/zemedelsti-diplomate/

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz