Českému zemědělství se loni dařilo lépe

InfoKomodityStatistické informaceZemědělství vloženo: 18. 03. 2020


11. března 2020 - Produkce zemědělského odvětví dosáhla v roce 2019 hodnoty 140,3 mld. Kč, což je nejvíce od počátku sestavování souhrnného zemědělského účtu. Zvýšila se jak rostlinná, tak i živočišná produkce. Rekordních hodnot dosáhly také některé nákladové položky, náhrady zaměstnancům, pachtovné a nájemné. Podnikatelský důchod po dvou letech recese vzrostl o 11,9 % na 17,5 mld. Kč.

V produkci zemědělského odvětví převažoval v roce 2019 podíl rostlinné produkce nad produkcí živočišnou v poměru 56,5 % ku 37,7 %. „Na hodnotě rostlinné produkce byly největší měrou zastoupeny obiloviny, technické plodiny a pícniny. V živočišné produkci převládala produkce mléka, chov jatečných prasat a chov jatečného skotu,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Hodnota rostlinné produkce se meziročně zvýšila o 4,6 % na 79,2 mld. Kč. Do zvýšení hodnoty se promítla vyšší sklizeň u obilovin, chmele, kukuřice na zeleno a siláž, zeleniny a brambor. Meziročně se zvýšil cenový index brambor, čerstvé zeleniny a ovoce s výjimkou hrušek a jablek. Naopak klesly ceny všech obilovin, cukrové řepy, vína, chmele a luskovin. Živočišná produkce meziročně vzrostla o 2,2 % na 52,8 mld. Kč. Vyšší meziroční index produkce vykazují všechny komodity s výjimkou skotu, vajec a ostatních živočišných produktů. Oproti přechozímu roku se snížil chov skotu a prasat a také klesla výroba mléka. Cenový růst nastal u prasat, drůbeže a mléka.

Mezispotřeba, tedy hodnota výrobků a služeb vstupujících do výrobního procesu, vzrostla ve srovnání s předchozím rokem o 3,2 %. Z největší části je tvořena krmivy a spotřebou energií a maziv. „Hrubá přidaná hodnota, představující výsledný efekt zemědělství, meziročně vzrostla o 3,7 % na 44,9 miliard korun, což je po roce 2016 druhá nejvyšší hodnota,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Na straně nákladů dosáhly rekordních hodnot jak náhrady zaměstnancům, proti předchozímu roku došlo k jejich navýšení o 4,3 %, tak i pachtovného a nájemného u kterých byl meziroční nárůst 1,8 %.

Vliv na hospodářský výsledek zemědělství má také objem zemědělských podpor. Odhadovaný objem ostatních vyplacených dotací na výrobu za rok 2019 dosáhl 34,7 mld. Kč, což je o 5,3 % více než v roce 2018.

Další informace přináší aktuální publikace Českého statistického úřadu: https://www.czso.cz/csu/czso/souhrnny-zemedelsky-ucet-predbezne-vysledky-2019.

Kontakt:
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T 274 052 017 | M 604 149 190
E jan.cieslar@czso.cz | Twitter @statistickyurad

Přílohy:

csu_tz200311_ceskemu_zemedelstvi_se_loni_darilo_lepe.docx
Vyjádření Radka Matějky, ředitele odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ (soubor mp3)
Vyjádření Marka Rojíčka, předsedy ČSÚ (soubor mp3)

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz