FAO Food Price Index v září rostl čtvrtý měsíc v řadě

InfoKomodityBurzovní zpravodajství vloženo: 20. 10. 2020


16.10.2020 - Podle nejnovějšího reportu FAO Food Price Index během září vzrostl o 2,1 % v porovnání se srpnovými hodnotami a dostal se na vyšší úroveň než v tuto dobu před rokem. Zářijové hodnoty jsou nejvyšší od února 2020 a navazují na čtyřměsíční růst cen potravinových komodit.

Zářijové hodnoty jsou nejvyšší od února 2020 a navazují na čtyřměsíční růst cen potravinových komodit. Růst byl zapříčiněn zejména stabilními a silnými cenami rostlinných olejů a obilnin, naopak ceny mléčných produktů stagnovaly a ceny masa a cukru od prázdninových hodnot poklesly.

.

FAO Price Index

Září 2020 (k srpnu 2020)

Září 2020 (k září 2019)

Mléčné výrobky

+ 0,1 % + 2,5 %
Cukr - 2,6 % + 7,5 %
Obilniny + 5,1 % + 13,6 %
Rostlinný olej + 6,0 % + 24,7 %
Maso

- 0,9 %

- 9,4 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) zůstal na téměř totožné hodnotě jako minulý měsíc, v porovnání s rokem 2019 vzrostl o 2,5 %. Lehký nárůst cen másla, sýra a sušeného odstředěného mléka (SMP) vyrovnal pád cen plnotučného sušeného mléka (WMP). Máslo zdražilo díky zvýšené poptávce a sníženým produkčním kapacitám v Evropě a poptávku po sýru ovlivnil větší zájem po importu (zejména v Evropě) i přes přetrvávající omezení v prodejích a službách. Poptávka po SMP také vzrostla, na rozdíl od WMP, u kterého se snížila poptávka (zejména z Blízkého východu) a ceny také ovlivňuje vysoká produkce v Oceánii.


FAO Sugar Price Index (cukr) ztratil 2,6 % v porovnání se srpnem. Pokles v mezinárodních cenách cukru zapříčinilo očekávání přebytků na globálním trhu díky vstupům z nové sezóny 2020/21. Poslední informace ukazují na významné obnovení produkce v Indii a silnou úrodu z Brazílie (největšího světového exportéra), což by mělo nahradit ztráty z minulé sezóny. Dalším faktorem je slabý brazilský Real v porovnání s USD, což udržuje nízké ceny.


FAO Cereal Price Index (obilniny) vzrostl o 5,1 % v porovnání se srpnovými hodnotami. Ceny prudce vzrostly po obavách z produkční kapacity jižní polokoule (+ sucho v některých oblastech Evropy). Globální ceny kukuřice také posílily, zejména kvůli omezení produkce v EU a předpokladu výrazného propadu dodávek z US. Silná poptávka z Číny zvedla ceny čiroku třetí měsíc v řadě, mezitím mezinárodní cena rýže klesla o 1,4% (letošní úroda je před sklizní a poptávka zpomalila).


FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) posílil o 6,0 % od minulého měsíce a je na osmiměsíčním maximu. Zvyšování indexu zapříčinily zejména rostoucí ceny palmového, slunečnicového a sójového oleje. Palmový olej posiluje již 4 měsíce díky vysoké světové poptávce, neočekávaně nízkým zásobám v Malajsii a nejistotám ohledně nové úrody z jihovýchodní Asie. V září také prudce posílily ceny slunečnicového oleje, zejména kvůli zhoršujícím se podmínkám produkce oblasti Černého moře. Sójový olej posiluje dlouhodobě, důvodem je pomalé tempo výroby v Jižní Americe a stabilní poptávka na výrobu bionafty v US.


FAO Meat Price Index (maso) klesl o 0,9 % v porovnání se srpnem. Poptávka po vepřovém mase klesla, zejména kvůli Číně, která zakázala dovoz masa z DE (výskyt ASF) a vysoké sezónní produkci hovězího masa v Austrálii. Poptávka po drůbežím mase na rozdíl od toho stoupla, podpořena rychlým tempem mezinárodních prodejů a omezených dodávek z Brazílie. Hovězí maso je na stabilní cenové úrovni (zvýšený export z Brazílie vyrovnal propad exportu Austrálie).

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz