Globální ceny potravinových komodit se v srpnu opět zvýšily

InfoKomodityBurzovní zpravodajství vloženo: 17. 09. 2021


10.9.2021 - Podle nejnovějšího reportu FAO z 2. září 2021 hodnota FAO Food Price Indexu v srpnu vzrostla o 3,9 %. Opětovný nárůst po dvou měsících propadu hodnoty ovlivnila zvýšená cena obilnin, cukru, rostlinných olejů a dalších obilninových pod-indexů.

FAO Price Index

Srpen 2021 (k červenci 2021)

Srpen 2021 (k srpnu 2020)

Mléčné výrobky

- 0,6 %

+ 13,6 %

Cukr

+ 9,6 %

+ 48,1 %

Obilniny

+ 3,4 %

+ 31,1 %

Rostlinný olej

+ 6,7 %

+ 67,9 %

Maso

+ 0,8 %

+ 22,0 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se v srpnu snížil o 0,6 %, ale stále se drží nad cenovou hladinou z minulého roku. V srpnu se propadla mezinárodní poptávka po sušeném mléku, čímž reflektuje pokračující slabou globální poptávku po zásobách v kombinaci se sezónně rostoucími exportními zásobami v Oceánii. Kontrastně, poptávka po sýru stoupala a byla podpořena zvýšeným interním zájmem v Evropě a nižšími zásobami. Zároveň byla poptávka kompenzovaná lehkým poklesem cen v Oceánii (sezónně se zvyšující produkce). Ceny másla také mírně posílily, protože byly podpořeny silnou poptávkou z východní Asie zejména pro krátkodobé dodávky.

FAO Sugar Price Index (cukr) se zvýšil o 9,6 %, což značí již pátý měsíc růstu cen a také nejvyšší hodnoty od února 2017. Poslední zvýšení cen bylo ovlivněno obavami ze škod způsobených mrazem v Brazílii (největší světový exportér cukru), což by jen přidalo k negativnímu dopadu dlouhého období sucha. Ještě větší nárůst cen byl vyrovnán propadem ceny ropy a oslabením brazilského Realu vůči USD. Pozitivní předpoklady ohledně produkce v Indii a Evropě také pomohly vyrovnat tlak na mezinárodní ceny cukru.

FAO Cereal Price Index (obilniny) zaznamenal nárůst o 3,4 % v porovnání s červencovými hodnotami. Cena pšenice se zvýšila o 43,5 % v porovnání s loňským srpnem zejména kvůli obavám z nižší sklizně v hlavních exportních zemích. Předpokládá se poněkud nižší úroda ječmene v USA a Kanadě. Naopak ceny kukuřice lehce poklesly – pozitivní vyhlídky na objem úrody v Argentině, EU a Ukrajině vyrovnaly efekt snížené produkce v Brazílii a USA. Mezinárodní ceny čiroku se v srpnu také mírně propadly. Ceny rýže pokračují v sestupném trendu, jsou ovlivněny snahami podpořit mezinárodní prodeje a pohyby měn na trhu.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) v srpnu vzrostl o 6,7 %, po pětiměsíčním propadu cen. Zotavení cen reflektovalo vyšší hodnoty palmového, řepkového a slunečnicového oleje. Ceny palmového oleje se v srpnu navrátily do vysoké úrovně, z velké části podpořené vleklými obavami z nižší než očekávané produkce a tím pádem i nedostatku zásob v Malajsii. Růst ceny řepkového oleje podpořila silná poptávka z EU na základě obav ze snížených globálních zásob. Cenové nabídky za slunečnicový olej se stabilizovaly po dvouměsíčním propadu a byly podpořeny zejména omezeným exportem z oblasti Černého moře díky prodlevě před dostupností úrody ze sezóny 2021/22.

FAO Meat Price Index (maso) se v srpnu zvýšil pouze lehce, a to o 0,7 %, což je srovnatelné s předchozím měsícem. V srpnu mezinárodní ceny ovčího a hovězího masa rostly a byly podpořeny zejména objemnými nákupy z Číny a omezenými zásobami živých zvířat v Oceánii. Drůbeží maso také posilovalo, což reflektovalo silnou poptávku z jižní Asie a Blízkého východu při současném omezení zvyšování produkce v hlavních exportních zemích (kvůli vyšším nákladům a nedostatku pracovní síly). Naopak hodnota vepřového masa klesla kvůli pokračujícímu propadu nákupu z Číny a slabé vnitřní poptávce v Evropě, způsobené dostatkem dorostlých zvířat.

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce
Ministerstvo zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz