MF DNES: 11. přikázání: oxid uhličitý nevyprodukuješ!

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 29. 03. 2023


28. 3. 2023 - Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů) - Tak už je to „černé na bílém“: z boje proti klimatické změně se oficiálně stalo klima-náboženství. Co začalo pro někoho nevinným pátečním záškoláctvím, pro někoho jiného dost možná zneužíváním psychicky nemocné teenagerky v rukou peněz a mocichtivých globalistů, a k čemuž se dost možná v dobré „víře“ připojila spousta ateistů, dostalo nyní přímo „duchovní“ rozměr.

Švédská environmentální a klimatická aktivistka Greta Thunbergová totiž minulý týden od Univerzity v Helsinkách obdržela čestný doktorát z teologie. Podle profesora Marti Nissinena z Teologické fakulty Univerzity v Helsinkách v udělení doktorátu netřeba hledat spojitost mezi klimatickým aktivismem a teologií.

Univerzita je podle Nissinena nezávislý institut, který není založen na víře, ale na vědě, stejně jako je podle něj na vědě založen klimatický aktivismus Thunbergové. Fakulta, která titul udělila, tak podle Nissinena učinila především proto, že souhlasí se základními cíli, které Thunbergová propaguje. Dále Nissinen doktorát mladé Švédky komentoval slovy, za které by se svého času nestyděl ani Jiří Ovčáček v nejlepší formě, konkrétně takto: „Skrze svoje činy nám všem dala úkol, jenž přesahuje naše každodenní rozhodování“.

Mne osobně spojení náboženství a klimaalarmismu poněkud zaráží. I když jsem pokřtěný katolík a nemuselo by mě zajímat, co dělají „Helvíti“, tedy Evangelická luteránská církev ve Finsku, přece jen podobné propůjčování náboženství pro politické účely poněkud devalvuje značku křesťanství.

Co bude dál? Uděláme z modlitby „otčenáš“ „onináš“ nebo „rodičnáš“, protože používání slova „otec“ upevňuje patriarchát? Co svatá trojice, Otec, syn a Duch svatý? Nejsou málo genderově vyvážení? Nepřidáme 11. klimatické přikázání, třeba „CO2 nevyprodukuješ“? Zrušíme desatero rovnou a nahradíme ho něčím modernějším a pro páteční záškoláky lépe zapamatovatelným? Stane se z Grety Thunbergové hlava církve, nebo rovnou vystoupí na klimatický pantheon?

Když se podívám do jiné protestanské země, Nizozemí, kde nedávno komunální volby drtivě vyhrálo hnutí zemědělců a občanů BBB (BoerBurgerBeweging), možná nebude nakonec tak zle. Navíc v čele holandského BBB shodou okolností stojí žena, Caroline van der Plas, bývalá členka strany CDA (Křesťanskodemokratická výzva). Je dobře, že nejen křesťané si uvědomují, že klimatické náboženství a CO2 odpustky jsou cesta do pekel, i když možná původně dlážděná dobrými úmysly.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz