MF DNES: Papám maso a všeho s mírou

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 30. 11. 2022


29. 11. 2022 - Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů) - Minulý týden už tak válkou na Ukrajině a blížící se prezidentskou volbou neklidné mediální vody rozčeřila kampaň Agrární komory s provokativním názvem „Žeru maso“. Některých všežravců se dotklo ono „žeru“, valnou část veganů ještě doteď budí z udržitelných snů slovo „maso“.

Jak už to tak bývá v dnešním mediálním světě, který se omezuje na twitterových 140 znaků a pracuje s maximální délkou soustředění jedince třicet vteřin, pozornost se upírala pouze na název kampaně, její financování (zcela standardní u podobných kampaní), nikoliv na její sdělení.

Tím není polemika o jazykové přijatelnosti slova „žeru“ ani útok na vegetariánský či veganský způsob stravování, ale holá skutečnost, že člověk je všežravcem a umírněná konzumace skutečného masa je pro něj důležitá. Skoro by se chtělo říct nezastupitelná.

To je druhá rovina sdělení, existuje totiž rozdíl mezi alternativou, tedy více či méně plnohodnotnou náhražkou, a imitací. Velké nadnárodní potravinářské koncerny, řetězce rychlého stravování, stejně jako velké super a hypermarkety dnes imitace plné různých zahušťovadel, stabilizátorů, regulátorů a umělých aromat s velkou slávou prodávají jako „zdravé jídlo“.

Se zdravou výživou mají nicméně pramálo společného, jedná se o tzv. vysoce zpracované potraviny, které tělu prokazatelně neprospívají. Pokud se před konzumací smaží či grilují, což lze u hamburgerů nebo nugetek očekávat, je to ještě horší.

Maso, zvláště to červené, je ale zabiják, tvrdil příval mailů ve složce „příchozí“. Podle nové studie institutu IHME (University of Washington) mají téměř všechny dosud realizované studie řadu metodologických omezení včetně zanedbání jiných faktorů (pohyb, kouření, alkohol), než je konzumace masa. Studie tak shledává pouze „slabou vazbu“ mezi konzumací červeného masa a některými typy rakovin a vůbec žádnou vazbu mezi konzumací masa a ischemickou či mozkovou mrtvicí. Stále nicméně platí: zdravý pohyb, snažit se eliminovat stres a všeho s mírou.

Což mi připomíná, že mé poslední Hovory z lán(ů) se díky nevinné zmínce o ministryni obrany dostaly do hledáčku bývalého nejlepšího ministra Mléčné dráhy a přilehlých galaxií Miroslava Kalouska. Ten sice nepochopil vtip, zato se ale gentlemansky zastal dámy. Jak nejen bývalým lidovcům říká zlidovělá hláška z filmu Samotáři „Nežereš maso, nepoznáš vtip“. Doufám, že jako člen správní rady VZP nepřestal pan Kalousek konzumovat maso, aby nezatěžoval zdravotní systém. Podle studie University of Washington se totiž (s Mírou) nemá čeho bát.

Autor: Jan Doležal prezident, Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz