MS Farm 365, agrobaroni a piráti

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 01. 03. 2021


23.02.2021 - Mladá fronta DNES - Jan Doležal - Názory - Asi před měsícem se na několika amerických zpravodajských serverech objevila zpráva o masivním nákupu 14,5 tisíce akrů (5 867 hektarů) zemědělské půdy ve státu Washington za 171 milionů dolarů. To by si dost možná samo o sobě zasloužilo spíše kratší zmínku v některém z lokálních novinových plátků, popřípadě větší prostor ve stavovském informačním časopise pro americké farmáře, kdyby se novým majitelem nestal zakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates. 

Společně s manželkou Melindou tak nyní vlastní 242 tisíc akrů (98 000 hektarů) zemědělské půdy napříč Spojenými státy, což z nich momentálně v zámoří činí největší zemědělce. Nicméně pravděpodobnost, že si bude Gates ve volném čase hrát na cowboye nebo spíše po česku na sedláka a Melinda zase na selku, není příliš veliká. Zemědělská půda je totiž z hlediska návratnosti investice ve Spojených státech dlouhodobě nejvýhodnější a zároveň nejspolehlivější forma uložení peněz. Podle Farm Bureau (americká obdoba Agrární komory) se v USA cca 40 procent zemědělské půdy obhospodařuje v nájmu. 


S růstem ceny pozemku roste také cena nájmu, což znamená zaručený každoroční příjem pro vlastníka půdy. Což je shodou okolností něco podobného jako model předplatného, na který Microsoft přešel v rámci svého balíčku „365“. 


Na druhou stranu tato skutečnost znamená poměrně velký problém pro zemědělce, kterým stejným tempem nerostou příjmy vázané na ceny zemědělských komodit. Velká část zemědělských podpor, jež mají sloužit k péči o krajinu a zlepšení příjmové situace zemědělce, tak směřuje k vlastníkům pozemku. 


V České republice se v nájmu obhospodařuje více než 70 procent zemědělské půdy, nicméně 4,2 milionu hektarů vlastní téměř 3,2 milionu vlastníků. Z tohoto pohledu je tedy situace u nás příznivější pro menší vlastníky půdy, přičemž řada z nich začíná sama hospodařit. 


Mezi lety 2004 až 2020 vzrostl v Česku počet zemědělských podnikatelů šestinásobně z cca 10 800 na 60 800, zatímco ve Spojených státech počet farem ve stejném období stagnoval a od roku 2007 dokonce klesá. Průměrná obhospodařovaná výměra farmy v USA tak roste, zatímco u nás poměrně klesá. Kde jsou tedy ti opravdoví „agrobaroni“? 


Ještě než Microsoft přešel na pravidelné licenční poplatky, bál se Bill Gates nejvíc pirátů, kteří jeho software „cracknuli“, tedy v podstatě ukradli. Měl by se teď jako skutečný agrobaron bát i jiných pirátů? 

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz