Otevření největší vertikální farmy na světě v SAE

InfoKomodityZahraničí vloženo: 03. 08. 2022


29.7.2022 - Co ještě před pár lety bylo pouhé sci-fi v televizních obrazovkách, je nyní skutečností v mnoha světových metropolích. Aquaponické a hydroponické projekty rostou doslova jako houby po dešti.

I když je pravdou, že z ekonomického hlediska a návratnosti takových investic by podobné projekty nepatřily v účetních knihách zrovna k těm nejlepším. O to tady ale úplně nejde. Jsou to právě tyto projekty, které přináší pro lidstvo pozitivní nádech budoucnosti. Nejen s rostoucí teplotou, nestálým počasím, rozšiřováním pouští a úbytkem vody, ale také v současnosti extrémním nárůstem cen mezinárodní dopravy je lokální možnost pěstování potravin zásadní. Naštěstí se této problematice věnuje neustále rostoucí počet vědců a firem, které díky investorům mohou své vize proměnit ve skutečnost a dále vyvíjet nove technologie.

Řeč je nyní o nedávno otevřené největší hydroponické farmě na světě v Dubaji. Spolupráce americké firmy Crop One s regionálním gigantem leteckého cateringu Emirates Flight Catering vedla k překonání současné největší farmy na území Anglie téměř dvojnásobně. Celých 30 658 metrů čtverečních vertikální hydroponické farmy vzrostlo hned vedle druhého největšího dubajského letiště. S celkovou cenovkou projektu přesahující 40 milionů dolarů bude farma Bustanica produkovat více jak 1 000 tun salátů pro mezinárodní aerolinky, místní obchody a hotelové řetězce. Provoz farmy ušetří závratných 95 % vody, která by byla použita při klasickém pěstování.

U samotného fungování farmy se ale Emiráty nezastaví. Jelikož jsou podobné projekty základem jejich strategie soběstačné a zelené budoucnosti, je i v tomto případě farma využita na vývoj a vznik nových technologií a lepších způsobů hospodaření. Bustanika je napojena na umělou inteligenci formou mechanického učení systémů a ve svých prostorách ubytovává celý tým vědců, expertů a inženýrů z dané oblasti. 

Produkty z farmy Bustanica dostanou zákazníci na svůj talíř u leteckých společností již během tohoto měsíce. Po zkušební době pěstování salátu bude do hydroponických systému přidáno také pěstování ovoce a zeleniny.

Z pohledu obyvatele této země jde o skvělý krok k lepšímu. Při současných cenách dopravy a emisní stopě mezinárodní dopravy je kupování něčeho tak základního, jako je salát dovezený z druhého konce světa, opravdu úplně zbytečné. A pokud by někdo tvrdil, že zelenina z krytého zemědělství postrádá chuť, tak se plete. I když tomu tak dříve opravdu bylo, technologie a výzkum v posledních letech udělal obrovský krok vpřed. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že místní skleníková rajčata chutnají mnohem lépe než jakýkoliv import.

Zaměření na tyto technologie samozřejmě přináší příležitosti pro české firmy hydroponického farmaření a jsem velmi rád, že už několik úspěšných příkladů máme.

Zpracoval: Lukáš Zamrzla, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí; E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz