SETKÁNÍ ŠLECHTITELŮ A SEMENÁŘŮ V RÁMCI KONÁNÍ VALNÉ HROMADY ČMŠSA V ROCE 2023

InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba vloženo: 24. 04. 2023


Aktuální vývoj šlechtitelské a semenářské legislativy, dotační podpora sektoru, následky restrikcí účinných látek na ochranu rostlin, nutnost zajišťování pohybu osiv a sadby v době mimořádné krize a otázka soběstačnosti v zemědělském sektoru byly hlavními tématy jednání Valné hromady ČMŠSA. 

Valná hromada Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace (ČMŠSA) byla svolána prezidentem asociace, Ing. Janem Prášilem, a uskutečnila se 20. dubna 2023 v Hradci Králové. V letošním roce asociace slaví 30 let od svého založení. Zasedání se zúčastnila naprostá většina členů asociace, více než 100 osob.  


Pozvání přijali významní hosté, za MZe náměstek člena vlády Ing. Miroslav Skřivánek, Ph.D. a Ing. Jiří Šír,  vrchní ředitel pro řízení Sekce EU a zahraničních vztahů. Dále pan Tomáš Dubský, místopředseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,  Ing. Kateřina Adamcová, ředitelka Sekce projektových opatření PRV, OP Rybářství a Národních dotací SZIF a ředitel ÚKZÚZ Ing. Daniel Jurečka.  Za Agrární komoru se účastnil prezident Ing. Jan Doležal.

Ing. Miroslav Skřivánek, Ph.D. předně omluvil z pracovních důvodů nepřítomnost pana ministra, vyzdvihl význam šlechtění a semenářství a konstatoval, že tyto obory jsou v ČR na vysoké odborné úrovni. Nabídl užší spolupráci při řešení aktuálních problémů sektoru, např. nárůstu nelegální výroby osiv. Vrchní ředitel MZe, Ing. Jiří Šír, ve svém vystoupení mimo jiné uvedl, že je nutné se společně věnovat legislativním návrhům týkající se certifikace o uložení uhlíku, ochrany přírody a udržitelného používání pesticidů (SUR), s požadavkem na zpracování dopadové studie pro SUR. Místopředseda Zemědělského výboru, pan Tomáš Dubský, ujistil přítomné, že výbor bude i nadále konstruktivně řešit otázky sektoru šlechtění a semenářství. Prezident asociace poděkoval za podporu – zahrnutí osivářství, šlechtění a školkařství mezi aktivní zemědělce. Zástupkyně SZIF podala zprávu o čerpání u dotačních programů (DP) 3.d. a 3.c. za rok 2022 a upozornila na termín odevzdání dílčích a závěrečných zpráv. ČMŠSA opětovně zdůraznila, že nelze jednoduše nákladové DP 3.d. a 3.c. převést na sazbové. Ředitel ÚKZÚZ Ing. Daniel Jurečka požádal asociaci o součinnost při připomínkování návrhu legislativy k RM rostlin a v otázce patentovatelnosti ve vztahu k novým šlechtitelským technikám. Prezident AK ČR, Ing. Jan Doležal, informoval přítomné o návrhu AK ČR na „Národní strategický plán šlechtění zemědělských plodin a trvalých kultur“ a požádal asociaci o zapojení do koordinační skupiny.

Prezident asociace, Ing. Jan Prášil, a výkonná ředitelka, Ing. Vlasta Horká, ve svých příspěvcích zhodnotili činnost asociace za uplynulé období a konstatovali, že:

  • je nutné zajistit odpovídající podporu prostřednictvím národní dotace tak, aby byly z hlediska financování šlechtění zachovány srovnatelné podmínky s ostatními zeměmi EU, aby nedocházelo k dalšímu oslabení konkurenceschopnosti českého šlechtění a semenářství.
  • legislativa postupně zvyšuje administrativní zátěž při výrobě uznaného osiva, a to přináší výrobcům certifikovaných osiv další finanční náklady. Na druhou stranu se tím nepřímo podporují necertifikovaná osiva, které jsou mimo rámec kontrolního systému a nelze ověřit jejich zdravotní stav.  
  • je nutné zajistit účinné přípravky na ochranu rostlin, zejména mořidla, aby v budoucnu nedocházelo k nekontrolovatelnému rozšiřování chorob přenosných osivem.

Do usnesení Valné hromady ČMŠSA se promítly úkoly ve vztahu k strategickému významu šlechtitelského a semenářského sektoru:

  • v otázce zajištění soběstačnosti v zemědělském sektoru je nutné prosadit, aby šlechtění a semenářství bylo zahrnuto mezi strategická odvětví státu 
  • zařazení výroby osiv a sadby do nařízení o kritické infrastruktuře státu
  • při jednání s MZe a SZIF prosazovat zachování nákladového systému u DP 3.d. a 3.d. a společně hledat možnosti administrativního zjednodušení

Českomoravská šlechtitelská a semenářská asociace je profesním sdružením šlechtitelských a semenářských firem. Sdružení bylo založeno v roce 1993. V současné době sdružuje 77 členů.  Sdružení je aktivním členem Agrární komory ČR , Mezinárodní semenářské federace (ISF) a Evropské semenářské asociace (Euroseeds). https://www.cmssa.cz 

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2024 - AK ČR | vyroba-www.cz