Sója na rozcestí. Jakým směrem se trh vydá dál?

InfoKomodityBurzovní zpravodajstvíSója vloženo: 17. 10. 2019


Kdy budeme svědky nových nákupů ze strany Číny, ke kterým se dle americké administrativy Čína zavázala? Detaily týkající se v pátek oznámené dohody i nadále chybí. Dle dosavadních zpráv Čína v rámci jednání v minulém týdnu uvedla, že hodlá pokračovat v nákupech postavených na míře poptávky a férových tržních cenách.
Za spravedlivé tržní ceny by mohlo být považováno něco srovnatelného s původem zmíněné komodity na jižní polokouli. Nicméně, se zavedenými tarify se sója z USA „férovým cenám“ ani zdaleka neblíží.

Přestože obě strany, tedy USA a Čína, v minulém týdnu projevily snahu o dosažení alespoň částečné dohody, je možné se při pohledu do výsledků jednání v minulosti domnívat, že se Čína bude snažit dotlačit Spojené státy k tomu, aby odstranily stávající cla na čínské zboží, než dojde k odstranění dovozních tarifů na americké zboží ze strany Číny.

Nedostatek nových čínských nákupů v současnosti kompenzuje spekulace o dalších potenciálně ztracených bušlech kvůli počasí v předešlém týdnu. Slabou výkonnost trhu se sójou navíc nahlodávají pohyby trhu se sójovým šrotem, který je od minulé neděle, kdy dosáhl dočasných maxim, v útlumu.

Proto, aby se sója mohla viditelně vydat tím či oním směrem, jinak řečeno znatelně klesat či růst, je tak, zdá se, potřeba, abychom znali odpovědi na 2 otázky.
První je, s jakými případnými ztrátami v rámci letošní právě probíhající sklizně v USA mohou obchodníci ve finále počítat. Odpověď je třeba založit na porovnání aktuálního a budoucího očekávání vývoje počasí v pěstitelských oblastech a s ohledem na opožděný výsev na pomalejším tempu dozrávání sójových lusků a s tím spojeným slabým tempem probíhající sklizně, v porovnání s údaji v loňském roce a dlouholetým pětiletým průměrem.

Druhou otázkou je, jestli Čína za stávajících podmínek skutečně přistoupí na dodatečný nákup sójových bobů, který by byl dle prohlášení prezidenta Trumpa součástí dohody o nákupu zemědělských produktů z USA v hodnotě 40-50 miliard USD. Nebylo by poprvé, kdy by podobná prohlášení z mnoha různých důvodů vzala za své.

Která opověď na zmíněné dvě otázky vejde v platnost dříve, ovlivní to, jakým směrem se cena sójových bobů v USA v následujících dnech či týdnech vydá.


Robert Černík, PRIME Brokers, zdroj: Investing.com, Barchart.com, 17.10.19


NENECHTE SI UTÉCT NEJNOVĚJŠÍ INVESTIČNÍ ANALÝZU ZVEŘEJNĚNOU V MINULÉM TÝDNU NA WEBU PRIME Brokers. SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU A NA TWITTERU.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz