Trumpova cla způsobila ztráty US zemědělským exportérům ve výši 27 miliard dolarů

InfoKomodityZahraničí vloženo: 25. 01. 2022


21.1.2022 - Dle aktuální studie federálního ministerstva zemědělství přišli američtí farmáři o 27 miliard dolarů ve vývozu kvůli odvetným clům na americké zemědělské produkty.

Tato cla na americké zboží uvalila řada obchodních partnerů v reakci na dodatečná cla na ocel a hliník, která zavedla administrativa bývalého prezidenta Trumpa, nebo v rámci obchodní války s Čínou.

Převážná většina ztraceného amerického vývozu připadá na Čínu - 25,7 miliardy dolarů, tedy 95 % celkových ztrát. Na Evropskou unii připadá 600 mil. a na Mexiko 500 mil. USD. Menší podíly pak měly Kanada, Turecko či Indie. Z výstupů studie je zjevné, že odvetná cla zvýšila cenu amerického zemědělského vývozu na cílových trzích ve srovnání s alternativami dostupnými v daném teritoriu či z dovozu, čímž došlo k poklesu poptávky.

Nejvíce zasaženou komoditou je sója, která se na propadu vývozu podílela ze 70 %, dále pak čirok s 9 % a vepřové maso se 6% podílem na celkovém snížení exportu. V další skupině to pak byly ovoce, zelenina a ořechy, které tvořily dalších 6 % z výše uvedených 27 mld. USD. Vzhledem k tomuto komoditnímu rozdělení patří mezi nejvíce zasažené státy Středozápadu – Iowa, Illinois a Kansas. Americké agrární vývozy do Číny se propadly z 20 % (z celkového čínského agrárního dovozu) v roce 2017 na 10 % v roce 2019. V letech 2020 a 2021 sice zemědělský vývoz opět narostl, nedosahuje ale úrovně, která je součástí první fáze dohody mezi USA a Čínou. Prezident Biden tak zatím nemá důvod k odvolání dodatečných cel na čínské zboží.
V USA potvrzen případ ptačí chřipky ve volně žijící populaci

Americký dozorový orgán APHIS potvrdil vysoce patogenní ptačí chřipku u volně žijícího hvízdáka amerického v Jižní Karolíně. Po více než 7 letech tak jde o zjištění euroasijské varianty H5 HPAI mezi migrujícím ptactvem. Hvízdák americký je druh kachny, který na zimu migruje se severu do jižních částí USA a Střední či Jižní Ameriky. Velmi vzácně ale zalétá i do Evropy, nejčastěji do Irska a Velké Británie.

Dosud nebyl zaznamenán přenos ptačí chřipky do komerčních chovů drůbeže a dozorové orgány situaci bedlivě sledují. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí považuje riziko nákazy HPAI H5 pro širokou veřejnost za nízké a v USA se dosud nevyskytla žádná infekce lidí euroasijskými viry H5.

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., petr_jezek@mzv.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz