Zemědělské „V jako Vendeta“: náhoda je jen iluzí náhody

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 19. 01. 2022


18. 1. 2022 - Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů) - Tentokrát si dovolím malé filmové okénko. Kdysi jsem dokázal postupně zhlédnout prvních 250 nejlepších filmů podle serveru IMDb. V souvislosti s tím, co se v poslední době děje mezi zemědělci, jsem si tak nemohl nevzpomenout na film „V jako Vendeta“. Vendeta, tedy pomsta, asi nejlépe vysvětluje motivaci těch, kteří hlasitě povzbuzovali, případně sami přispěli k tomu, aby se v zemědělství začal kácet les jménem Agrofert a létaly třísky v podobě mnoha dalších zemědělských podniků.

Nicméně zpět k filmu. Některé motivy „V jako Vendeta“ jsou nadčasové, třeba neustále aktuální varování před totalitní mocí a pokusy za každou cenu, třeba i násilím, vytvořit harmonickou a „spravedlivou“ společnost. Film stejně jako mnoho dalších dystopií ukazuje, že není důležité, co je pravda, ale co se jako pravda může většině jevit.

To platí i v reálném životě, stačí, aby vás šikovní PR specialisté hezky „onálepkovali“. Ze zastupování zájmů je tak ošklivý „lobbismus“, z akciových, obchodních společností či kooperativů se stovkami tisíc drobných vlastníků jsou „nenasytní agrobaroni“.

V celé té přestřelce plné mediálních zkratek, kterou většina nezaujatých vnímá jako boj malých proti velkým, kde je třeba přece správně fandit těm menším, ale zapadla samá podstata. Vítězem se totiž stávají velcí.

A to velcí vlastníci půdy, nikoliv zemědělci a už vůbec ne zemědělci, kteří něco produkují. Stále totiž dle podmínek EU platíme za hektar, nikoliv za plnění společenské objednávky, jako je péče o půdu, krajinu či zvířata, a už vůbec ne za produkci. Tu přece mohou dělat jen na západ od nás. „Pozitivní změny“ na poslední chvíli, které minulý týden oznámilo ministerstvo zemědělství, tento princip jen prohloubí.

Samozřejmě podpora menších zemědělců a ekologického hospodaření je správně, Češi jsou nicméně velmi přizpůsobivý a vynalézavý národ, a jak se říká – hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere. A velcí vlastníci půdy budou brát hodně. I malí zemědělci tak budou mít problém udržet si pronajatou půdu, když budou muset konkurovat těm, kteří budou hledat způsob, jak ochránit peníze před inflací a začnou skupovat pozemky. Vše jen proto, aby bez jakékoliv produkce pobírali vyšší dotace.

Není možné, aby tento scénář nenapadl i ty, kteří o tom rozhodovali. Nebo napadl? Jak říká ale i „V jako Vendeta“: „Nic jako náhoda neexistuje, existuje jen iluze náhody.“

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz