Procházka s pumou na vodítku se nepovoluje

26. 07. 2018 | celá ČR


26.7.2018 - Chovatelé šelem v zájmových chovech budou muset absolvovat speciální kurz a prokázat své znalosti v praxi. Kontaktní koutky, kde se lidé můžou mazlit se zvířaty, budou zakázané. Povinné budou minimální rozměry pro výběhy. Ministr zemědělství Miroslav Toman to navrhuje v novele zákona na ochranu zvířat proti týrání. Zpřísnění normy zlepší úroveň péče o zvířata a zajistí větší bezpečnost.

Každý, kdo chová velké šelmy jako hobby nebo v tzv. zookoutcích, bude muset prokázat své znalosti dokončením speciálního kurzu. Jeho součástí bude i praktické zvládání zvířete a správná péče o něj. Navrhuje to ministr zemědělství.

„Chov velkých šelem, jako jsou například tygři, pumy nebo medvědi, musíme zpřísnit, aby byla v bezpečí zvířata i lidé. Rozhodně nebude možné, aby se někdo procházel s šelmou na veřejnosti. Navrhuji proto, aby každý chovatel podstoupil kurz a prokázal odbornou způsobilost k chovu. Zavedeme přísnější požadavky na evidenci zvířat. Chceme také lépe propojit kontroly našich veterinárních inspektorů s kontrolami, které provádí Ministerstvo životního prostředí. S MŽP na problematice spolupracujeme, scházíme se v pracovních skupinách, které řeší konkrétní návrhy,“ řekl ministr Toman.

Nyní platí, že chovatel velkých šelem musí mít povolení krajské veterinární správy (platné na 3 roky), jejíž inspektoři chov kontrolují. V ČR je zákonem obecně stanoveno, že chovatel je povinen pečovat o zvířata způsobem a v podmínkách, které vyžadují jejich potřeby a zdravotní stav a předcházet poškození jejich zdraví. Při tvorbě nové legislativy by se ČR mohla inspirovat slovenskou vyhláškou o nebezpečných živočiších, která stanoví například povinné minimální rozměry výběhů pro konkrétní druhy.

Opatření by se týkala všech velkých koček, medvědovitých a hyenovitých. Z čeledi psovitých: celý rod vlk a pes hyenovitý.

Úplný a okamžitý zákaz chovu velkých šelem by mohl být problematický. Velké šelmy se totiž dožívají i několika desítek let a bylo by nutné najít pro ně záchytné stanice. Jednou z možností by bylo postavit je na nevyužitých pozemcích (např. brownfield), ale pak by bylo nutné zatížit státní rozpočet milionovými výdaji na tyto stavby a mnohaletý provoz.

V Evropské unii neplatí jednotná pravidla pro chovy šelem, každý stát si je upravuje vlastními pravidly. Úplný zákaz chovu mimo ZOO platí například v Itálii, Rakousku nebo v Belgii. Omezeně je chov šelem povolen v Maďarsku, Polsku nebo Německu.

Poznámka: Přílohou tiskové zprávy je tabulka s údaji o chovu šelem v ČR.

 

Václav Tampír

vedoucí Tiskového oddělení Ministerstva zemědělství

Počty chovaných zvířat (PDF, 248 KB)

Zdroj: www.eagri.cz

 


Líbil se vám tento příspěvek? Můžete ho také sdílet!


logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2024 - AK ČR | vyroba-www.cz