Britský supermarket Tesco otevře svůj první obchod zaměřený na zdravé potraviny

InfoZprávyZahraničíPotravinářství vloženo: 29. 03. 2022


18.3.2022 - Společnost Tesco se chystá otevřít svůj první obchod se zaměřením na zdravé potraviny a také v několika obchodech po celé Velké Británii zavede sekce výrobků „pod 100 kalorií“.

Nový obchod, který bude otevřen koncem tohoto měsíce, bude nabízet pouze zdravé výrobky bez potravin s vysokým obsahem tuku, soli a cukru. Jedná se o další krok ve snaze společnosti přimět spotřebitele ke zdravějšímu stravování. Je to součást čtyřletého plánu, který bude zahrnovat nový rozsáhlý program změn složení produktů s cílem zlepšit zdravotní profil výrobků a zvýšit propagaci zdravých potravin.

„Cílem společnosti Tesco je být místem, kde je nejjednodušší nakupovat zdravé a udržitelné potraviny.  Jsme přesvědčeni, že zdravé a udržitelně vyráběné potraviny by měly být dostupné všem, ať žijí kdekoli a mají jakýkoli rozpočet,“ uvedl mluvčí společnosti Tesco.

K zahájení prodeje dochází v době, kdy ministr zdravotnictví Sajid Javid trvá na tom, že vláda UK je i nadále odhodlána zakázat propagaci nezdravých potravin.

Obří supermarkety vytvořily speciální sekce nabízející nízkokalorické verze typicky nezdravých potravin, jako jsou chipsy, sladkosti a dětské cereálie. Spolu se zákazem potravin s vysokým obsahem tuku, soli a cukru vláda UK oznámila také zákaz reklamy na nezdravé potraviny ve stanovenou dobu večer a zákaz bezplatného doplňování sladkých nealkoholických nápojů v sektoru stravovacích zařízení.

ZdrojSpolečnost P&O Ferries přerušuje od 17. března 2022 na několik dní své služby

Společnost P&O Ferries (britská lodní společnost, která provozuje trajekty mezi Spojeným královstvím a Irskem a kontinentální Evropou) bez jakéhokoli varování propustila ve čtvrtek 17. března v 11 hodin s okamžitou platností 800 zaměstnanců (z celkových 3 000). Zaměstnanci včetně kapitánů, inženýrů i podpůrného personálu byli z trajektů vyvedeni ochrankou v kuklách pět minut po zprávě, že přišli o práci.

Společnost P&O Ferries zjišťuje jak osobní tak nákladní přepravu a provozuje čtyři linky: Z Doveru do Calais, z Hullu do Rotterdamu, z Liverpoolu do Dublinu a ze skotského Cairnryanu do Larne v Severním Irsku.

Společnost P&O krátkodobě přerušila všechny služby. Ve Spojeném království (především v Doveru) i v Calais narůstá počet nevyřízených zakázek v silniční nákladní přepravě. Služby mají být obnoveny až v úterý 22. března a možná i později. Je proto doporučeno volit jiné trasy do a ze Spojeného království a počítat se zpožděním kvůli zvýšené dopravě a poptávce.

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3


Polovina firem v UK není připravena na nová pravidla omezující propagaci potravin s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru

Podle nového průzkumu téměř polovina britských firem není připravena na chystanou legislativu v UK omezující v obchodech propagaci potravin s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru. Studie, kterou nechala vypracovat organizace pro globální standardy GS1 UK, rovněž zjistila, že 20 % podniků o změnách zákona vůbec neví.

Legislativa, která má být zavedena v UK od 1. října 2022, omezí v obchodech propagaci výrobků s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru. Omezení se týkají např. umístění těchto produktů u vchodů prodejen, konců uliček a u pokladen, stejně jako na úvodních internetových stránkách, internetových stránkách jiných kategorií potravin a na stránkách v sekci nákupního košíku nebo placení.

Pravidla týkající se cen navíc zakáží maloobchodníkům nabízet propagační akce na tyto výrobky, jako jsou např. nabídky „kup jeden, dostaneš jeden zdarma“ a „tři za dva“ apod. Průzkum společnosti GS1 UK však ukázal, že 70 % firem si není vědomo, že takovéto akce budou zakázány.

Legislativa měla v UK původně vstoupit v platnost v dubnu 2022, ale v červnu 2021 byl dohodnut její šestiměsíční odklad, aby se firmy mohly s dostatečným předstihem připravit.

Kromě nových pravidel týkajících se propagace v obchodech mají od 1. ledna 2023 vstoupit v platnost omezení týkající se reklamy na potraviny s vysokým obsahem tuku, soli a cukru. Změny zákona jsou součástí politiky britské vlády v boji proti dětské obezitě a z průzkumu společnosti GS1 UK vyplývá, že většina spotřebitelů tato opatření schvaluje.

Podle průzkumu 68 % nakupujících uvedlo, že s legislativou souhlasí, a téměř polovina zmínila, že jim změny pomohou více přemýšlet o tom, jaké výrobky kupují. Studie také zjistila, že 66 % firem také uznává potřebu regulace, která by omezila nezdravé stravování.

Zdroj

Zpracovali: Paul Wilkins a Tibor Angyal, Místní zástupci ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii, e-mail: uktrade@mze.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz