Kroky státu proti zavlečení nákazy slintavky a kulhavky do ČR

InfoZprávyZemědělstvíŽivočisná výroba vloženo: 08. 04. 2025


Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) a Státní veterinární správa (SVS) postupně přijímají komplexní soubor preventivních opatření, která reflektují aktuální nákazovou situaci slintavky a kulhavky (SLAK) na Slovensku a v Maďarsku a zároveň zohledňují reálné možnosti a právní rámec mezinárodního obchodu. Opatření jsou nastavena tak, aby minimalizovala riziko zavlečení nákazy, ale zároveň neporušovala pravidla volného pohybu zboží v EU a nevytvářela zbytečná omezení pro obchod a chovatele. Pokud by se situace v okolních zemích zhoršovala, opatření by se samozřejmě zpřísňovala.

Ochrana hranic se sousedními státy

Opakovaně byl zpřísněn režim vstupu nákladních vozidel z rizikových oblastí. Všechna vozidla nad 3,5 tuny ze Slovenska a Maďarska mohou aktuálně překračovat hranice pouze přes vybrané přechody a pouze po dezinfekci, pro vozidla sloužící k přepravě zvířat a živočišných produktů je režim a dezinfekce ještě přísnější, viz zde.

Spolupracujeme s Armádou ČR, která poskytla veterinární lékaře na posílení kontrol na hranicích, viz zde.

Důsledná kontrola dovozů zvířat 

  • Je vydán zákaz dovozu vnímavých zvířat a tepelně neošetřených produktů z nich ze Slovenska a Maďarska, pro dvě spolkové země Rakouska platí zákaz dovozu vnímavých zvířat. 
  • Platí zákaz dovozu steliv a krmiv a masokostní moučky a dalších rizikových komodit ze Slovenska a Maďarska.

Požadavek kontrol mléka ve slovenských pohraničních chovech

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) jednal se slovenským ministrem Richardem Takáčem a požádal o zajištění preventivního testování mléka v chovech poblíž hranic s ČR. V České republice preventivně testujeme mléko v chovech v příhraničních oblastech, výsledky jsou dosud negativní. Testování mléka se provádí už i na Slovensku.

Pomoc postiženým zemím nákazou SLAK 

  • ČR poskytla na Slovensko mobilní utrácecí jednotku. 
  • Pokud si sousední země požádají, je stát připraven poskytnout také ochranné prostředky či dezinfekční materiál.

Ochrana před šířením nákazy není jen národní záležitostí, ale vyžaduje koordinaci v rámci celé Evropy, zejména EU. ČR proto jedná aktivně a odpovědně vůči svým sousedům i vlastním chovatelům.

Pozastavení kontrol u zemědělců

Na základě pokynu ministra zemědělství Marka Výborný pozastavily Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), SVS, Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) a Česká plemenářská inspekce (ČPI) kontroly vyžadující vstup inspektorů do chovů hospodářských zvířat.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) pozastavil vybrané kontroly na místě v rizikových oblastech, konkrétně v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Toto opatření se týká případů, kdy by bylo nutné vstoupit do hospodářství s chovem sudokopytníků, viz zde. Podmínkou vyplacení podpor je provedení kontroly na místě u vybraných žadatelů - SZIF tedy může kontroly pouze pozastavit či odložit, nelze je však zrušit.

Zajištění dostatku odborných pracovníků pro zvládání situace

SVS úzce spolupracuje s hasiči, policií, celní správou, Ředitelstvím silnic a dálnic a armádními veterinárními lékaři. To umožňuje koordinovanou a efektivní reakci na šíření nákazy. V případě potřeby při eventuálním propuknutí nákazy na území ČR je navázána spolupráce s Komorou veterinárních lékařů ohledně výpomoci ze strany soukromých veterinárních lékařů.

Věda, výzkum a SLAK

SVS a MZe postupují v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky, aktuálními výzkumy a platnými předpisy EU.

Nařízení Evropské unie a předpisy Světové organizace pro zdraví zvířat (WOAH) či Komise při Organizaci pro výživu a zemědělství (FAO) pro kontrolu slintavky a kulhavky (EuFMD) stanovují jasné postupy pro prevenci a kontrolu slintavky a kulhavky. Česká republika je plně vázána těmito dokumenty, které vycházejí z nejnovějších vědeckých studií a výzkumů.

SVS pravidelně aktualizuje své pohotovostní plány a metodiky podle aktuálních vědeckých studií a doporučení odborných organizací, aby byla zajištěna co nejefektivnější prevence a kontrola šíření nákazy.

Požadavky zemědělců, které nyní nelze splnit

Zavedení plošné dezinfekce všech osobních automobilů na hranicích by bylo technicky i logisticky velmi obtížné. Přes hranice denně projíždějí tisíce vozidel a zajištění důsledné kontroly a dezinfekce každého z nich vyžaduje rozsáhlé personální a materiální kapacity. Navíc by takové opatření znamenalo výrazné komplikace v přeshraničním provozu a každodenním životě občanů.

Plošný zákaz dovozu zvířat ze všech okolních států (včetně těch, kde se nákaza nevyskytuje) by byl nelegální a ČR by čelila sankcím od Evropské komise. Navíc mnozí čeští chovatelé sami dovážejí zvířata pro obnovu stáda nebo šlechtění, plošný zákaz by ohrozil jejich provoz.

Dalšími opatřeními jsou: 

  • Zákaz dovozu vedlejších živočišných produktů, 
  • zákaz vstupu do obor, 
  • doporučení veřejnosti, aby nevstupovala na farmy, 
  • zákaz návštěv do hospodářství externím osobám upravujícím zvířatům paznehty a stříhající jim vlnu ad.

Karla Mráčková
zastupující tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2025 - AK ČR | vyroba-www.cz