V příštím roce bude SZIF hospodařit se 42 miliardami korun

InfoZprávyZemědělstvíEkonomické zpravodajství vloženo: 19. 11. 2019


TISKOVÁ ZPRÁVA - Praha 19. listopadu 2019 – Vláda České republiky včera schválila „Návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na rok 2020“. V příštím roce bude platební agentura hospodařit s částkou 42,2 miliardy korun, což je o 2,7 miliardy více než rozpočet pro rok 2019. Navýšení oproti letošnímu roku je zejména z důvodu převodu Národních dotací na platební agenturu. Od nového roku je totiž bude proplácet místo Ministerstva zemědělství.

Platební agentura Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) administruje a kontroluje opatření Společné zemědělské politiky, Společné rybářské politiky, podpory v rámci Národních dotací a zajišťuje také propagaci značek kvalitních potravin.


V příštím roce bude rozpočet SZIF ve výši 42,2 miliardy korun, z toho z kapitoly Ministerstva zemědělství obdrží 41,9 miliardy korun, 42,8 milionu korun představují ostatní příjmy a zápůjčka na intervenční nákupy činí 226,8 milionu korun.


Na dotace v rámci Společné zemědělské politiky v roce 2020 připadne 36,5 miliardy korun. Největší částka je určena opět na přímé platby, na žádosti roku 2020 je vyčleněno více než 22,5 miliardy korun. Na dotace Programu rozvoje venkova se počítá s částkou přes 12,8 miliardy korun, přibližně 40 procent těchto finančních prostředků půjde na projektová opatření a 60 procent na neprojektová opatření, což jsou kompenzační platby. Téměř 1,2 miliardy korun je připraveno pro Společnou organizaci trhů. Národní dotace, které bude žadatelům od roku 2020 vyplácet SZIF, mají rozpočet 3,7 miliardy korun.


Platební agentura zároveň spravuje značky kvalitních potravin: KLASA, Regionální potravina, BIO Produkt ekologického zemědělství a Ekologická produkce. Předpokládaná celková částka na jejich propagaci je 200 milionů korun, z toho podpora kvalitních potravin bude ve výši 120 milionů, na projekt Regionální potravina půjde 50 milionů a na značky BIO je vyčleněno 30 milionů. Na správní výdaje bylo přiděleno 1,7 miliardy korun. Návrh rozpočtu SZIF na rok 2020 bude dále projednávat Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a následně schvalovat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.


Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky a Společné rybářské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF je dále zprostředkujícím subjektem v Operačním programu Rybářství a v národních dotacích, zajišťuje také propagaci značek kvalitních potravin KLASA, Regionální potravina a BIO.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz