Podzimní migrace stěhovavých ptáků je riziková pro opětovný výskyt ptačí chřipky. Jedinou obranou je prevence.

13. 10. 2017 | celá ČR


V Praze dne 13. 10. 2017 - Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že s příchodem podzimu se výrazně zvyšuje riziko šíření ptačí chřipky. Zejména se jedná o podzimní migraci volně žijících stěhovavých ptáků, kteří představují přirozený rezervoár virů ptačí chřipky a mohou být zdrojem nákazy pro chovy drůbeže. Jediným efektivním nástrojem, který brání přenosu ptačí chřipky do chovů, je důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti.

„Je nutné především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a s napájecí vodou, zasíťovat výběhy a krmení předkládat pod přístřešek,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Pro včasné rozpoznání nákazy je pak nezbytné sledovat zdravotní stav chované drůbeže a vše podezřelé jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy či pokles snášky neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.

Riziku opětovného výskytu ptačí chřipky byla věnována pozornost i na nedávné mezinárodní konferenci v Římě s názvem „Ptačí chřipka: Globální hrozba“ (Avian influenza: A global threat), které se zúčastnil i zástupce SVS. Během konference bylo rovněž upozorněno na rizika přenosu migrujícími ptáky a možnost nepředvídatelného a nekontrolovatelného šíření viru. Aktuální nákazovou situaci v Evropě i v ČR a informační letáky pro veřejnost s chovatele je možné nalézt na internetových stránkách SVS.

O tom, že nebezpečí nákazy je stále reálné, svědčí mimo jiné fakt, že od května přibylo v západní Evropě okolo čtyř desítek nových ohnisek nákazy. Nejvíce v Itálii, ale také ve Velké Británii, Belgii a Německu. Většina ohnisek vznikla od července do října. Je zřejmé, že výskyt viru není vázán jen na nízké teploty prostředí.

Poslední vlna výskytu aviární influenzy se v ČR objevila zkraje letošního roku. Nákaza byla zpočátku potvrzena ve dvou malochovech drůbeže v Jihomoravském kraji, a to v Moravském Krumlově a v Ivančicích. Nákaza byla potvrzena také u volně žijících labutí v témže kraji. Od začátku letošního roku bylo na území České republiky postupně vyhlášeno celkem 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech. Virus byl ve stejném období potvrzen také u 52 volně žijících ptáků v celkem 13 krajích. Poslední ohnisko v malochovu drůbeže v Poseči bylo vyhlášeno 22. března 2017. Od tohoto data již k žádnému novému potvrzení nákazy v chovu nedošlo. Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) zveřejnila v září oficiální prohlášení, které ji SVS zaslala v červnu a deklarovala tak, že je Česká republika od 23. 6. 2017 prostá aviární influenzy (ptačí chřipky). Tento krok je nesmírně důležitý pro uvolnění obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi.


Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
E: mluvci@svscr.cz 


Líbil se vám tento příspěvek? Můžete ho také sdílet!


logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2024 - AK ČR | vyroba-www.cz