Certifikace konzumních brambor v režimu kvality Q CZ zahájena

InfoPoradenstvíZemědělství a venkovRostlinná výroba vloženo: 19. 04. 2021


27.1.2021 - Tisková zpráva – Poskytnout spotřebiteli záruku vysoké kvality, možnost dohledat historii produktu od uvedení na trh přes zpracovatele až k pěstiteli, ale i sledování systému pěstování konzumních brambor, které povedou k zajištění vysoké kvality uvedených produktů, to vše zajišťuje certifikace „Q CZ“. Od počátku letošního roku až do 30. dubna mohou pěstitelé a zpracovatelé konzumních brambor podat žádost o certifikaci.

Ministerstvo zemědělství pověřilo Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zajištěním certifikace produktů z konzumních brambor v režimu kvality Q CZ.

Cílem certifikace je poskytnout spotřebiteli záruku vysoké kvality, která je dána sledováním nastavených parametrů u jednotlivých produktů. Systémem certifikace je současně sledována tzv. dohledatelnost produktu, tedy stav, kdy lze zpětně dohledat historii produktu od uvedení na trh přes zpracovatele až k pěstiteli.  Cílem je i podpořit a motivovat české pěstitele brambor k rozšíření produkčních ploch.

Samotnému procesu „Certifikace konzumních brambor B1 – B3 v režimu kvality Q CZ“ předcházely akreditace Certifikačního schématu, jehož vlastníkem je Český bramborářský svaz, z. s., a akreditace Certifikačního orgánu, kterým je Oddělení chmele a certifikace produktů, ÚKZÚZ.

Předmětem certifikace jsou tři skupiny produktů, označených B1, B2 a B3:

B1 - Konzumní brambory vyprodukované v režimu kvality Q CZ, které nebyly pěstovány pro výrobu škrobu nebo sadby.

B2 - Konzumní brambory zabalené nebo upravené nebo zabalené i upravené  v režimu kvality Q CZ. Jedná se o konzumní brambory zabalené, nebo jinak upravené před jejich prodejem, brambory ve slupce, brambory loupané, sušené, vařené.  

B3 - Smažené a předsmažené výrobky obsahující pouze brambory v režimu kvality Q CZ. Jedná se o smažené a předsmažené výrobky obsahující brambory - hranolky a lupínky z brambor.

Součástí  certifikace  je  sledování systému pěstování konzumních brambor, zahrnujícího osevní postup v předcházejících dvou letech, dávku hnojení organickými hnojivy a s tím související snížení dávky průmyslových hnojiv a též použití biologicky odbouratelného přípravku proti mandelince bramborové při prvním postřiku.

U produktů B2 a B3 se současně sledují i rezidua pesticidů a množství těžkých kovů - olova a kadmia. U produktů B3 se sleduje obsah akrylamidu. 

Všechny tyto kroky vedou k zajištění vysoké kvality uvedených produktů a zároveň k potravinové bezpečnosti spotřebitelů. Do budoucna lze předpokládat, že do systému certifikace kvality mohou být zařazeny i další komodity.

Pěstitelé a zpracovatelé, kteří projeví zájem o certifikaci svých produktů, mají možnost podat žádost do 30. dubna 2021. Veškeré informace týkající se certifikace, včetně žádosti, jsou dostupné na www.ukzuz.cz - „Certifikace produktů“.

Držitelé Certifikátu kvality B1 - B3 mohou následně požádat Ministerstvo zemědělství o vydání trojice ochranných známek pro své certifikované produkty.

Ivana Kršková, tisková mluvčí

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz