Dovozci masa v USA požadují zjednodušení kontrolních postupů USDA FSIS

InfoPoradenstvíAktuální informace vloženo: 14. 05. 2024


V březnu 2024 podala Americká asociace dovozců masa MICA (Meat Import Council of America) Úřadu pro inspekci bezpečnosti potravin (FSIS) amerického ministerstva zemědělství (USDA) petici s cílem reformovat proces inspekce dovozu masa.

Petice volá po rozšíření využití efektivnějšího kanadského modelu ověřování na další země, což by mělo výrazně ulehčit administrativní zátěž pro dovozce i kontrolní orgány, zefektivnit proces dovozu a zachovat i zvýšit bezpečnost masa z dovozu.

Asociace MICA zastupuje široké spektrum organizací spojených s importem masa do USA - importéry, zpracovatele importovaného masa, regionální přístavní autority, celní zprostředkovatele a další součásti dodavatelského řetězce. Asociace vyzývá FSIS, aby rozšířila na další země, které splňují stanovené bezpečnostní standardy, kanadský model kontrolního procesu. Ten je administrativně, časově i finančně méně náročný, nevyžaduje fyzické označení každého balení a umožňuje jednodušší vizuální kontroly. Snížilo by se tak vytížení inspektorů FSIS a zvýšila efektivitu procesů na přístavních hraničních přechodech v USA při kontrole masa, drůbeže a vajec.

Pro české exportéry by přijetí těchto změn mohlo znamenat rychlejší a méně nákladný dovoz do USA. Předcházet by muselo zahájení jednání a dosažení dohody o ekvivalenci kontrolních postupů mezi příslušnými českými a americkými úřady. V tomto ohledu proběhlo v prvním květnovém týdnu úvodní jednání mezi SVS ČR a FSIS, na kterém byly zástupci amerického kontrolního orgánu popsány základní postupy v případě zahájení procesu uznání ekvivalence. Podle FSIS lze vzhledem ke lhůtám očekávat, že tento proces by vyžadoval rámec nízkých desítek měsíců a intenzivní spolupráci českých výrobců a exportérů. Vyzýváme proto české firmy s eminentním zájem o trh USA v sektoru masa a masných výrobků, aby kontaktovaly SVS ČR nebo přímo zemědělskou diplomatku ČR v USA.

V poslední době nebyly v USA zaznamenány výrazné problémy s kvalitou importovaného masa, což by mohlo podpořit argumenty MICA pro zjednodušení inspekčních postupů. Očekává se, že diskuse o této petici bude pokračovat, přičemž klíčovým faktorem rozhodnutí bude ochrana veřejného zdraví při zachování vysoké úrovně bezpečnosti potravin.

Zpracovala: Tereza Černá, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., tereza.cerna@mzv.gov.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2025 - AK ČR | vyroba-www.cz