JEDNACÍ ŘÁD SMÍRČÍ KOMISE AGRÁRNÍ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Info vloženo: 08. 04. 2024


I. PREAMBULE

  1. Agrární komora České republiky (dále jen „Agrární komora”) má zájem, aby případné spory mezi členy Okresních agrárních komor, Regionálních agrárních komor a Krajských agrárních komor (dále jen jednotlivě „komora” a společně „komory”) byly řešeny zejména smírně, neveřejně a v odborném zemědělském plénu.
  2. Agrární komora České republiky na svém sněmu konaném dne 7. 4. 2024 v souladu s ustanovením § 4 odst. 1 písm. j) zákona č. 301/1992 Sb., zákon o Hospodářské komoře České republiky a Agrárníkomoře České republiky, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon”) ustanovila usnesením stálousmírčí komisi Agrární komory České republiky (dále jen „smírčí komise”).
  3. V souladu s ustanovením čl. 12 statutu Agrární komory má smírčí komise má tři (3) členy, kteří jsouvoleni sněmem Agrární komory České republiky. Členové smírčí komise musí splňovat podmínky stanovené zákonem, statutem Agrární komory a obecnými právními předpisy pro výkon funkce ve voleném orgánu právnické osoby. Členové smírčí komise si ze svého středu tajným hlasováním volísvého předsedu, a to bezprostředně po ustanovení smírčí komise sněmem Agrární komory České republiky.
  4. Kandidáti na členy smírčí komise, kteří nebyli zvoleni členy smírčí komise jsou náhradníky pro případy uvedené v ustanovení čl. II. C. odst. 1.

II. SMÍRČÍ ŘÍZENÍ

A. ÚVODNÍ USTANOVENÍ

  1. Smírčí řízení je projevem samosprávnosti Agrární komory. Smírčí řízení má za cíl předejít případným soudním sporům mezi členy. Smírčí řízení představuje kvalifikovanou formu mediace. Ke smírčímu řízení může být předsedou smírčí komise přizván zástupce právního oddělení úřadu Agrární komory.
  2. Participace členů komory na smírčím řízení je dobrovolná.
  3. Smírčí řízení je neveřejné. Členové smírčí komise mají povinnost mlčenlivosti o všech skutečnostech, které jim byly sděleny či zpřístupněny v souvislosti s výkonem jejich funkce, vyjma povinnosti smírčí komise ve vztahu k dozorčí radě Agrární komory v rozsahu stanoveném ustanovením čl. III. odst. 3 níže.
  4. Ředitel úřadu Agrární komory poskytuje členům smírčí komise administrativní zázemí pro vedení smírčího řízení a může se účastnit ústního jednání smírčího řízení. Ředitel Agrární komory ve spolupráci s právním oddělením dbá, aby smírčí řízení bylo ekonomicky a časově hospodárné a aby byla chráněna práva účastníků smírčího řízení. Na ředitele úřadu Agrární komory se rovněž vztahuje povinnost mlčenlivosti v rozsahu stanoveném v ustanovení čl. II. odst. 2 výše.
  5. O smírčím řízení vede ředitel úřadu Agrární komory spis v listinné nebo elektronické podobě. Součástí spisu jsou veškeré dokumenty související se smírčím řízením. Spis nesmí být zpřístupněn třetím osobám.


B. ZAHÁJENÍ SMÍRČÍHO ŘÍZENÍ

  1. Smírčí řízení může být zahájeno na písemný návrh člena komory nebo jiné osoby, podnikající v zemědělství (dále jen „návrh”). Doručením návrhu na úřad Agrární komory je zahájeno smírčí řízení. Navrhovatel a členové označeni v návrhu jsou považováni za účastníky smírčího řízení (dále jen „účastníci řízení”) .
  2. Návrh musí obsahovat zejména následující náležitosti:
    • označení účastníků řízení (název, IČO a sídlo);
    • shrnutí merita věci;
    • čeho se navrhovatel v rámci smírčího řízení domáhá, a
    • prohlášení, že navrhovatel akceptuje aktuální znění tohoto jednacího řádu a zavazuje se řídit jeho zněním.
  3. Navrhovatel je rovněž povinen v návrhu označit (a spolu s návrhem předložit) veškeré důkazy, o které opírá svá tvrzení. Smírčí komise může písemně před konáním ústního jednání smírčí komise vyzvat strany, aby předložily konkrétní důkazy. Veškeré důkazy musí být smírčí komisi předloženy nejpozději do 5 pracovních dnů před konáním ústního jednání smírčí komise. K později předloženým důkazům smírčí komise nepřihlíží.
  4. V případě, že návrh neobsahuje náležitosti uvedené v ustanovení čl. II, B. odst. 2 výše, je navrhovatel úřadem Agrární komory písemně vyzván, aby ve stanovené lhůtě návrh doplnil. Neuposlechne-li navrhovatel této výzvy, návrh je zamítnut. O zamítnutí návrhu je navrhovatel písemně vyrozuměn úřadem Agrární komory. Výzvy a zamítnutí dle tohoto ustanovení jsou vypracovávány úřadem Agrární komory z pověření předsedy smírčí komise.


C. PRŮBĚH SMÍRČÍHO ŘÍZENÍ

  1. Členové smírčí komise se seznámí s návrhem bezprostředně po zahájení smírčího řízení. Při tomto úkonu mají členové smírčí komise mj. povinnost přezkoumat otázku své případné podjatosti pro dané řízení. Má se za to, že podjatý je ten člen (popř. ti členové) smírčí komise, který je nezpůsobilý k nestrannému a nezaujatému posuzování záležitostí obsažených v návrhu a rozhodování o nich, která je zapříčiněna poměrem k dané věci, zejména přímým zájmem na jejím výsledku, či osobním vztahem k účastníkům smírčího řízení. V případě podjatosti člena smírčí komise v rámci smírčího řízení, je tento člen vyloučen z předmětného smírčího řízení a je nahrazen náhradníkem. V případě zániku členství člena smírčí komise ve smírčí komise bude provedena kooptace náhradníka zvoleného na sněmu.
  2. Splňuje-li návrh požadavky dle ustanovení čl. II. B odst. 2 a 3, je jeho kopie zaslána ostatním účastníkům řízení, kteří mají právo se v návrhu písemně vyjádřit ve lhůtě stanovené předsedou smírčí
    komise. Rovněž je ostatním účastníkům zasláno k podpisu písemné prohlášení, že akceptují aktuální znění tohoto jednacího řádu a zavazují se řídit jeho zněním. Podepsané písemné prohlášení musí být úřadu Agrární komory doručeno nejpozději v den konání ústního jednání smírčí komise.
  3. Ve lhůtě do 30 dnů ode dne zahájení smírčího řízení stanoví předseda smírčí komise termín konání ústního jednání ve věci. Ústní jednání smírčí komise musí být stanoveno ve lhůtě nejpozději do 60 dnů ode dne zahájení smírčího řízení. Oznámení o stanovení termínu ústního jednání musí být písemné a doručeno účastníkům řízení nejpozději 10 dnů před datem konání ústního jednání smírčí komise.


D. ÚSTNÍ JEDNÁNÍ SMÍRČÍ KOMISE

  1. Ústní jednání smírčí komise se koná pouze za účasti všech účastníků řízení. V souladu s ustanovením čl. II. A odst. 1 se může ústního jednání smírčího řízení účastnit i zástupce právního oddělení úřadu Agrární komory a ředitel úřadu Agrární komory. Účastníci řízení musí být na ústním jednání smírčí komise přítomni osobně (v případě člena fyzické osoby) či zastoupeni svým statutárním orgánem (v případě člena právnické osoby). Uzná-li předseda smírčí komise za vhodné, může na ústní jednání smírčí komise pozvat i následující osoby: prezidenta Agrární komory, viceprezidenty Agrární komory, předsedu dozorčí rady Agrární komory či tajemníka úřadu Agrární komory.
  2. Na úvod ústního jednání smírčí komise poučí předseda smírčí komise účastníky řízení o jejich právech a povinnostech a současně o povaze smírčího řízení.
  3. Předseda smírčí komise vyzve navrhovatele, aby přednesl svůj návrh. Následně mají právo vyjádřit se k návrhu ostatní účastníci řízení.
  4. Předseda dbá po celou dobu ústního jednání smírčí komise, aby diskuze byla vedena věcně a konstruktivně. Během diskuze mohou jednotliví členové smírčí komise projevovat svoje názory na zmíněné skutečnosti, tak aby vedli účastníky řízení ke smírnému konsenzu.
  5. Přizvaný zástupce právního oddělení může na výzvu předsedy smírčí komise sdělit svůj právní názor na diskutované záležitosti.
  6. Ústní jednání smírčí komise je zakončeno doporučením, které je účastníkům řízení ústně sděleno předsedou smírčí komise.


E. DOPORUČENÍ SMÍRČÍ KOMISE

  1. Rozhodnutí smírčí komise v rámci smírčího řízení má formu doporučení a není právně závazné.
  2. Členové smírčí komise hlasují o doporučení smírčí komise bez přítomnosti účastníků řízení. Doporučení je přijato, bylo-li schváleno nadpoloviční většinou všech členů smírčí komise. Rozpravy smírčí komise před samotným hlasováním se může účastnit ředitel a/či zástupce právního oddělení úřadu Agrární komory, jako poradní kapacity.
  3. Písemné vyhotovení doporučení je účastníkům rozesláno nejpozději do 30 dnů ode dne konání ústního jednání smírčí komise.
  4. Doporučení musí obsahovat následující údaje:
    • označení stran sporu (název, IČO a sídlo);
    • osoby, které se zúčastnily ústního jednání smírčí komise;
    • krátké shrnutí merita sporu;
    • skutečnosti, které byly na ústním jednání projednány;
    • doporučení smírčí komise;
    • datum a místo konání ústního jednání smírčí komise, a
    • podpisy členů smírčí komise.
  5. Z povahy věci není proti doporučení přípustný opravný prostředek. Účastníci řízení však mohou po vydání doporučení požádat smírčí komisi o pokračování ve smírčím řízení. Smírčí komise o této žádosti hlasuje bez přítomnosti účastníků řízení. Rozhodnutí smírčí komise je následně písemně sděleno účastníkům řízení, a to včetně odůvodnění.


III. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

  1. Veškeré písemné úkony v rámci smírčího řízení, zejména výzvy, předvolání a doporučení jsou vypracovávány ředitelem úřadu Agrární komory z pověření předsedy smírčí komise. Účastníci jsou povinni veškerou komunikaci v rámci smírčího řízení vést písemně prostřednictvím úřadu Agrární komory, k rukám ředitele úřadu Agrární komory.
  2. Zakazuje se, aby účastníci řízení v průběhu smírčího řízení jakkoliv oslovovali členy smírčí komise.
  3. Smírčí komise předkládá písemnou zprávu o své činnosti jednou ročně dozorčí radě Agrární komory, a to před sněmem Agrární komory. Zpráva musí obsahovat následující skutečnosti:
    • počet smírčích řízení za posledních 12 kalendářních měsíců;
    • označení stran sporu v rámci smírčích řízení (název, IČO a sídlo), a
    • výsledky smírčích řízení.
  4. Tento jednací řád byl schválen dne 13. 12. 2023 představenstvem Agrární komory a dozorčí radou Agrární komory. Tento jednací řád nabývá platnosti dnem jeho schválení dle předchozí věty a účinnosti dnem ustanovení smírčí komise dle ustanovení čl. I odst. 2 výše.


V Brně dne 7. dubna 2024

Ing. Jan Doležal, v. r.
prezident Agrární komory ČR
 Ing. Karel Chalupný
 předseda dozorčí rady Agrární komory ČR




logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2025 - AK ČR | vyroba-www.cz