Libanon se v r. 2022 podle studie Světové banky umístil na třetím místě v inflaci cen potravin

InfoKomodityZahraničí vloženo: 13. 02. 2023


10.2.2023 - Inflace cen potravin zůstává po celém světě vysoká, nejvíce postižené jsou země v Africe a ve střední Asii. Inflace cen potravin v Libanonu dosáhla mezi zářím a prosincem 2022 rekordní výše 143 %.

Pro srovnání ve Venezuele dosáhla inflace 158 % a v Zimbabwe 285 %, což činí Libanon třetí nejvíce postiženou zemí. Hlavní příčinou rekordní libanonské inflace bylo znehodnocení místní měny. V reakci na postupné znehodnocování místní měny oznámilo Ministerstvo financí Libanonu úpravu oficiálního kursu místní měny k USD. Oficiální celní sazba při dovozu potravin se změnila z 1507 LBP na 15000 LBP za 1 USD. Současně bylo deklarováno, že 70 % potravinářských výrobků nebude nadále podléhat clu. V této souvislosti byla také v Libanonu vyhlášena tzv. dolarizace, kdy supermarkety a další maloobchodní prodejci začali účtovat ceny v USD. Supermarkety a obchody s potravinami začínají postupně měnit své počítačové systémy s předpokladem následujících výhod:

  1.     Ceny stanovené v USD budou více odpovídat skutečné hodnotě a nákladům za zboží.
  2.     Stanovení cen v relativně stabilní měně USD bude výhodné pro stabilizaci ekonomiky Libanonu.
  3.     Ceny v USD více podpoří konkurenci v maloobchodním sektoru.
  4.     Lze předpokládat celkové snížení maloobchodních cen. Odpadne nutnost zvyšování cen s cílem vytváření finančních rezerv pro případ velkého každodenního pohybu směnného kurzu.
  5.     Spotřebitelé tyto kroky vítají s tím, že bude nastavena určitá stabilita nutná k rozvoji a investicím do maloobchodního sektoru.

Nevýhodou se jeví fakt, že ne všechny komodity jsou nakupovány za USD. Jde zejména o domácí zemědělskou produkci jako je zelenina, ovoce a tabák. Ocenění v USD u zboží vyráběného výhradně z domácích komodit bude složitý a zatím ne zcela jasný proces. U zeleniny a ovoce je nebezpečí určitého navýšení ceny i přes relativně nízké (na světové poměry) náklady hrazené pouze v místní měně. Jde zejména o pěstování, sběr a distribuci ke konečným zákazníkům.

Všeobecně panuje názor, že dolarizace je prvním důležitým krokem ke stabilizaci hospodářství a k znovunastolení důvěry v libanonský bankovní sektor.

Zdroj: MZE Libanonu

Zpracoval: Petr Sochor, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2024 - AK ČR | vyroba-www.cz