MF DNES: Co tak orodovat ve světě i za Česko...

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 24. 04. 2024


23. 4. 2024 - Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů) - Na labutí píseň, tedy poslední zasedání současného Evropského parlamentu před volbami (u nás jsou 7. a 8. června), jsou zemědělci zvědaví z mnoha důvodů. Na programu je totiž mezi přibližně stovkou legislativních materiálů řada zemědělsko-potravinářských témat. Dnes, tedy 23. dubna, má na žádost výboru pro životní prostředí proběhnout hlasování o odmítnutí balíčku návrhu na zjednodušení pravidel Společné zemědělské politiky.

Přeloženo do češtiny: končící Evropská komise před pár měsíci v reakci na demonstrace zemědělců téměř ve všech členských státech Unie s velkou parádou předložila návrh, který by měl zemědělcům snížit administrativní zátěž a ulevit jim alespoň částečně v plnění greendealových závazků. Výbor pro životní prostředí se teď tyto úlevy snaží shodit ze stolu a napadá takzvaný „naléhavý“ legislativní režim, ve kterém Komise změny předložila.

O samotném zjednodušujícím balíčku se má hlasovat až ve čtvrtek. Dost dobře se tak může stát, že ze slibovaného zjednodušení opět zbude jen bruselské „mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako obvykle“.

Na dnešek je naplánováno také hlasování o prodloužení obchodně-liberalizačních opatření s Ukrajinou. Opět přeloženo do češtiny: má se hlasovat o tom, zda bude Ukrajina další rok (do června 2025) moci na jednotný trh bezcelně dovážet zemědělské komodity, ačkoliv pro ni žádná Společná zemědělská politika ani Green Deal neplatí.

S výjimkou cukru, který si prolobbovali Francouzi, a vajec a drůbeže, jež si zase prosadilo Polsko, zůstane na unijní úrovni pravděpodobně vše při starém.

Na úrovni národní je to už jiný příběh. V Polsku se pro pěstitele obilovin chystá balíček ve výši dvou miliard zlotých, tedy v přepočtu přibližně 12 miliard korun. Tyto peníze by měly sloužit na „intervenční nákupy“ od zemědělců s cílem vyvézt tuto produkci mimo Polsko, kde vyšší skladové zásoby tlačí před další sklizní cenu směrem dolů.

U nás bude před další sklizní na skladech zhruba dvojnásobek množství než v roce 2020. To by ani kohout Silver se silnou preferencí domácího obilí nezlikvidoval.

Co s tím? Nikdo nemůže obviňovat Poláky, že by byli „protiukrajinští“, zároveň ale chápou, že nemohou dovozy z Ukrajiny zlikvidovat vlastní zemědělce. Říká se tomu národní zájem. Český premiér Petr Fiala minulý týden skvěle orodoval za národní zájmy ve Washingtonu, škoda jen, že pouze za ty ukrajinské. V tom dokonce předčil i ukrajinského prezidenta. V orodování za české sedláky to zatím na zlatou medaili zrovna nevypadá.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2024 - AK ČR | vyroba-www.cz