MF Dnes: Strop, nebo cep?

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 28. 09. 2022


27. 9. 2022 - Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů) - Když jsem minulý týden psal, že mi „energetická krize“ začíná připomínat dobu covidovou, netušil jsem, že nás skoro každý den bude čekat další dějství, které k sobě oba příběhy ještě více přiblíží. V dobré paměti bude většina čtenářů mít tiskové konference ministerstva zdravotnictví ve stylu „odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil“.

V podobné roli krále z Pyšné princezny začíná být kvůli zastropování cen energií v posledních dnech a týdnech také současné ministerstvo průmyslu a obchodu. V médiích se za poslední měsíc objevily minimálně čtyři varianty cenového stropu elektrické energie a plynu.

Máme tu strop národní pro domácnosti a živnostníky, respektive pro nízké napětí, ještě neschválený nižší strop evropský pro „všechny“, strop kombinovaný pro domácnosti a malé a střední podniky a nyní se hovoří ještě o stropu s povinnou úsporou. Od pondělního rána to nicméně kvůli rozhořčeným reakcím na sociálních sítích opět neplatí, a tak víme, že strop se chystá, jeho konečné parametry se nicméně ještě cizelují.

Tak jako tak by to chtělo nějaký komunikační restart a „rebranding“. Zkrátka dát tomu nový název, a tím mít možnost uvést vše na pravou míru. Jestliže pandemií nás měl provést PES (Protiepidemický systém), před tuhou zimou, a hlavně nezaplatitelnými složenkami by nás měl ochránit CEP, tedy Cenový energetický práh.

Tím se odlišíme od trochu zamotaného stropu, přičemž zde alespoň z lingvistického hlediska bude stále něco nepřekročitelného, co zároveň vymezuje prostor, ve kterém se můžeme pohybovat.

Ne, že by „CEP“ byl jakkoli oficiálním názvem, ale musím říct, že je to krátké, úderné, umí to oddělit zrno od plev, a co mně osobně imponuje, vychází to ze zemědělské praxe. Navíc to v aktuální (zatím) energetické válce odkazuje na naši historickou zkušenost boje za lepší společenské uspořádání na evropském kontinentu a také až neuvěřitelnou vynalézavost malého národa v srdci Evropy.

Vozová hradba, ubráněný Vítkov, využití bahnitého terénu u Sudoměře nebo právě „repasované“ zemědělské nářadí a náčiní byly už ve středověku ukázkou toho, jak může lepší morálka v kombinaci s trochou důvtipu pomoci výrazně „papírově“ slabší armádě vcelku úspěšně vést asymetrický konflikt. Doufejme tedy, že přes nedávno vyhlášenou ruskou mobilizaci zůstaneme nadále pouze u války energetické a že CEP nebo raději strop v jeho mnohých variantách neskončí jen mlácením prázdné slámy.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz