Molekulárně biologické metody v prevenci a snižování ztrát včelstev 2024

InfoPoradenstvíZemědělství a venkovŽivočišná výroba vloženo: 08. 04. 2025


7. 4. 2025 - Ministerstvo zemědělství, Odbor státní správy myslivosti a rybářství (dále jen „Ministerstvo zemědělství“) s ohledem na skutečný vývoj rozšiřování parazitárních, ale i bakteriálních nemocí v chovech včel v rámci celé České republiky, zadalo v průběhu roku 2024 veřejnou zakázku na téma „Molekulárně biologické metody v prevenci a snižování ztrát včelstev_2024“ (číslo smlouvy 1118-2024-16232, dále jen „výzkumný projekt“). K řešení výzkumného projektu byl v rámci veřejné zakázky vybrán Výzkumný ústav včelařský, s. r. o., Dol.

Úkolem výzkumného projektu bylo jednak získání aktuálního literárního přehledu odborných vědeckých prací, které se vztahují k dané problematice a zjistit účinnost současně používaných veterinárních léčivých přípravků registrovaných Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Brno proti varroáze, onemocnění způsobenému v chovech včel parazitem Varroa destructor (kleštík včelí). Varrroáza je mnohdy doprovázena viry a bakteriemi, což v kombinaci přemnožení parazitů vede ke značným úhynům včelstev v rámci celé ČR.

V rámci projektu bylo analyzováno více než 1000 včelstev po celém území České republiky, s cílem detekovat v populaci roztočů varianty odolné na veterinární léčivé přípravky aplikované v chovech včel. V této souvislosti je nutné zmínit, že od roku 1985 je varroáza tlumena registrovanými léčivy a schválenými přípravky na bázi poměrně úzkého spektra účinných látek, takže riziko rezistence se zvyšuje.

Jedním z praktických výsledků výzkumného projektu jsou mapy zachycující místa nálezů rezistentních a citlivých populací roztočů k pyretroidům. Zároveň jsou porovnány výsledky z roků 2023 a 2024. a to včetně map s oblastmi bez rezistence. Výsledky jsou veřejně dostupné na webových stránkách Ministerstva zemědělství

Pro zpřesnění do skupiny používaných tzv. varroacidních látek, které jsou součástí veterinárních léčivých přípravků, náleží především pyrethroidy tau-fluvalinát, flumethrin a acrinathrin, a formamidinový derivát amitraz. Při nedostatečné diverzifikaci léčení či chybách v léčebných postupech dochází u populací roztočů ke vzniku rezistencí, což snižuje účinnost léčby.

Z výsledku výzkumného projektu je rovněž patrné, že i při dodržení správných aplikačních postupů veterinárních léčivých přípravků může nastat snížení účinnosti léčení, pokud se v populaci parazita vyskytnou jedinci rezistentní. V České republice, a to dle výsledků výzkumného projektu, je situace přesto poměrně stabilní. Chovatelům včel se daří tlumit rezistentní populaci vůči pyrethroidům pomocí rotace přípravků a jejich správné aplikace v průběhu celého roku.

Závěry a doporučení pro chovatele včel jsou součástí kapitoly č. „VIII. (Doporučení pro chovatele a pro veterinární dohled“) „Závěrečné zprávy“ výzkumného projektu. Ministerstvo zemědělství v této souvislosti doporučuje chovatelům včel, a to na základě výsledků výzkumného projektu, respektovat správnou chovatelskou praxi. Ta musí zahrnovat efektivní monitoring a tlumení včelích nákaz, ať už se jedná o léčení za účelem snížení populace roztoče kleštíka včelího či omezení šíření včelích virů. Zároveň je nezbytné prohlubovat diagnostické poradenství v chovech včel, aby docházelo ke včasnému odhalování případných bakteriálních infekcí ve včelstvech. K tomuto účelu je nezbytná kombinace efektivních diagnostických metod, adekvátní použití léčiv a dezinfekčních přípravků ve včelařském provozu. 


Přílohy:

Závěrečná zpráva - stáhnout (pdf, 2 MB)
Výsledky v roce 2024 - stáhnout (3 MB) 
Lokality bez rezistence - stáhnout (3 MB) 
Lokality s rezistencí - 2023–2024 - stáhnout (3 MB) 
Porovnání roku 2023 a 2024 - stáhnout (3 MB) 

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2025 - AK ČR | vyroba-www.cz