› Info › Poradenství › Aktuální informace vloženo: 28. 08. 2024
Potravinářský průmysl ve Spojeném království čelí značným problémům kvůli zpožděním na hraničních přechodech v souvislosti s brexitem, které jsou z velké části způsobeny nedostatkem laboratorních testovacích zařízení.
Na tento problém upozornila pracovní skupina pro certifikaci SPS, která zastupuje 30 obchodních subjektů dohlížejících na dodávky potravin ve Spojeném království v hodnotě přibližně 100 miliard britských liber. V nedávném dopise vládě Spojeného království skupina zdůraznila, že nedostatek odpovídajících laboratorních zařízení na hraničních přechodech způsobuje dlouhá zpoždění a zkracuje trvanlivost dovážených potravinářských výrobků.
Od brexitu se proces dovozu potravin z EU stal složitějším a přibyly nové požadavky na sanitární a fytosanitární kontroly (SPS). Tyto kontroly mají zásadní význam pro zajištění toho, aby potravinářské výrobky splňovaly britské normy v oblasti bezpečnosti, hygieny a zdraví. Omezená kapacita britských hraničních přechodů, která umožňuje tyto kontroly účinně provádět, však vede ke značným zpožděním. Týká se to zejména zboží podléhajícího rychlé zkáze, jako jsou čerstvé produkty, maso a mléčné výrobky. Prodloužená doba potřebná k testování a následné přepravě do Spojeného království může vést k tomu, že se výrobky dostanou na místo určení s výrazně zkrácenou dobou trvanlivosti, což je činí méně atraktivními pro spotřebitele a může vést ke zvýšenému plýtvání potravinami.
Obchodní organizace varují, že tyto problémy mohou mít i širší ekonomické dopady. Dodatečné náklady vzniklé v důsledku těchto zpoždění (zvýšené poplatky za skladování a případná ztráta zboží), se pravděpodobně přenesou na spotřebitele, což povede ke zvýšení cen. Nejistota a neefektivita současného systému navíc může vývozce z EU odradit od obchodování se Spojeným královstvím, což dále zkomplikuje zásobování země potravinami.
Pracovní skupina pro certifikaci SPS vyzývá vládu k přijetí opatření. Zdůrazňuje naléhavou potřebu investic do zařízení hraničních laboratoří. Tvrdí, že bez zlepšení hrozí Spojenému království dlouhodobé poškození potravinového řetězce a bezpečnosti potravin. Skupina vyzvala vládu, aby urychlila zřízení dalších laboratorních zařízení na klíčových hraničních přechodech a zefektivnila certifikační proces, aby se snížilo zpoždění.
Reakce vlády na tyto obavy bude mít zásadní význam pro budoucí účinnost a spolehlivost systému dovozu potravin do Spojeného království. Vyřešení současných překážek by mohlo pomoci obnovit důvěru vývozců z EU a zajistit, aby spotřebitelé ve Spojeném království měli i nadále přístup k široké škále čerstvých a vysoce kvalitních potravin.
Zpracoval: Paul Wilkins, Místní zástupce ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii, E-mail: uktrade@mze.gov.cz
Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský
Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky