Novinka FAO - Digitální vesnice na podporu digitálních inovací pro venkovské komunity

InfoPoradenstvíAktuální informace vloženo: 06. 06. 2023


26.5.2023 - V roce 2021 zahájila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) celosvětovou iniciativu Digitální vesnice na podporu digitálních inovací pro venkovské komunity.

Nyní se tato iniciativa rozšiřuje v osmi zemích regionu Evropa a Střední Asie a jejím cílem je zlepšit životní úroveň, prosperitu a sociální soudržnost. Iniciativa vychází z dosavadních úspěchů a osvědčených postupů digitálního zemědělství a podpoří digitální transformaci v Albánii, Ázerbájdžánu, Bosně a Hercegovině, Gruzii, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turecku a Uzbekistánu. Cílem je řešit výzvy zemědělsko-potravinářských systémů a zlepšit hospodářskou situaci a odolnost venkovských komunit.

Venkovské oblasti trpí socioekonomickými důsledky negativních demografických trendů, především stárnutím populace a odlivem obyvatelstva do měst. Digitální řešení a inovace mají potenciál podpořit příjmy, zlepšit životní podmínky a zvrátit tyto nepříznivé trendy. Zavádění digitálních technologií je jedním ze silných katalyzátorů transformačních procesů, které podporují i rozvoj venkova – od lepšího přístupu ke službám, přes lepší řízení zemědělských podniků a rozhodování, až po obecně vyšší efektivitu a produktivitu zemědělství a nové příležitosti.

Konkrétně může digitalizace venkova zahrnovat mimo jiné zavádění precizních řešení v zemědělské výrobě, poskytování digitálních služeb, rozvoj lidského kapitálu prostřednictvím programů digitální gramotnosti. Šíření dat, informací a znalostí podpoří rovný přístup drobných i větších zemědělců k výhodám inovací. Pomoc, která pokrývá období do roku 2024, se zaměřuje na celé venkovské oblasti s cílem zvýšit konkurenceschopnost, zlepšit přístup k přírodním zdrojům a zlepšit přístup na trh a živobytí na venkově.

Na základě zkušeností s chytrými vesnicemi a partnerskými městy v Evropě pomůže FAO prostřednictvím iniciativy Digitální vesnice navázat vazby v dalších částech regionu, které mají ambici stát se digitálními centry. Prostřednictvím tohoto přístupu venkovské komunity navazují dlouhodobé vztahy za účelem výměny znalostí, osvědčených postupů a technologií.

(FAO online 5/2023; Publikace FAO 2020)

Ing. Martina Nádvorníková, Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2025 - AK ČR | vyroba-www.cz