Prohlášení Krizového štábu AK a ZS ke Strategickému plánu SZP v ČR

InfoZprávyAgrární komora ČR vloženo: 31. 01. 2022


V Praze, dne 27. 1. 2022 - Vedení Agrární komory ČR (dále jen AK ČR) a Zemědělského svazu ČR (dále jen ZS ČR), tedy organizace zastupující významnou většinu zemědělců v této zemi (jejichž členové vytvářejí více než 80 % surovin pro české potraviny na 60 % zemědělské půdy), se rozhodla, vzhledem k vážnosti situace ohledně nastavení budoucí Společné zemědělské politiky v ČR, na ustanovení krizového štábu. 

Ve vazbě na podporu dalších 29 pěstitelských a chovatelských svazů, obě organizace jednoznačně odmítly navržené změny Strategického plánu SZP a tento postoj deklarovaly i na formální pracovní platformě Ministerstva zemědělství dne 21. ledna tohoto roku. Hlavním důvodem našeho postoje je úmysl razantního navýšení finanční alokace tzv. redistributivní platby na prvních 150 ha. Tento krok MZe/vlády ČR, který může zničit naše zemědělství, však na výše uvedené pracovní platformě nebyl ani řádně projednán a zdůvodněn. MZe nás pouze formálně seznámilo s řadou nových změn, jež mají většinově charakter politických, nikoliv odborných rozhodnutí (včetně navýšení alokace redistributivní platby). Podklady k jednání jsme dostali den předem, a navíc jsme měli pouze 3 minuty na vyjádření! Jsme připraveni na jednání a kompromisy, ale některé věci mají své meze.


Snažili jsme se vysvětlit, že není šťastné dělat politická rozhodnutí a kompromisy za zády většiny zemědělců, kterých se týkají. Naše zemědělství si zaslouží podmínky alespoň obdobné, jako mají zemědělci v Německu a na Slovensku, kde na redistributivní platbu alokují dvakrát méně finančních prostředků než u nás, a tím neznevýhodňují podniky nad určenou velikostní hranici tak výrazně, jak hodlá MZe učinit u nás.


Je potřeba opětovně připomenout, že v ČR je většina zemědělské produkce soustředěna ve středně velkých farmách, které hospodaří přibližně na 50 % pronajaté půdy. Vysoká platba na prvních 150 ha nejenže připraví o podpory ty, kteří hospodaří na vyšší výměře, ale zejména způsobí výrazný nárůst počtu spekulativních pseudo-zemědělců, u kterých pod pláštíkem údržby krajiny bez produkce půjde jen o pobírání evropských podpor. Zároveň situace pomůže „vyšroubovat“ výši pachtovného i vlastní cenu půdy. Toto vše spolu s požadavky „Zelené dohody“ způsobí, že zemědělské firmy, reprezentující většinu zemědělské produkce v ČR, tyto tlaky neustojí a postupně dojde k útlumu jejich aktivit. O práci přijdou tisíce pracovníků nejenom v zemědělství, ale i v potravinářství a v návazných dodavatelských oborech. Dojde ke znehodnocení majetku tisíce drobných akcionářů a družstevníků. Naše země ztratí potravinovou soběstačnost i bezpečnost v základních potravinách a ceny potravin výrazně vzrostou.


Jsme aktivními zemědělci, nechceme protestovat, chceme dělat skutečné zemědělství, co nás baví a živí, ale opravdu nejsme ovce, abychom přihlíželi tomu, jak opět v této zemi sami sobě ničíme jeden z mála sektorů, který zůstal v českých rukách – zemědělství a potravinářství. 


Ve světle výše uvedených okolností byl dne 27. 1. 2022 představenstvy Agrární komory ČR a Zemědělským svazem ČR ustanoven krizový štáb. Krizový štáb se usnesl, že pokud nedojde ke zmírnění znevýhodnění středních a větších zemědělských podnikatelů v rámci nástroje redistributivní platby do odeslání Strategického plánu SZP ke konzultacím Evropské komisi, měla by vedení AK ČR a ZS ČR vyhlásit protestní pohotovost svých členů a členů dalších 29 pěstitelských a chovatelských svazů. Věříme, že nás podpoří všichni obyvatelé této země, kteří nechtějí potravinovou chudobu pro většinu občanů této země. 


Činíme vládu ČR plně odpovědnou za případné protesty zemědělců v regionech i v hlavním městě, komplikace spojené s dopravní situací v místech protestů, znesnadnění obslužnosti obyvatel a kolapsy veřejné dopravy. Vláda ČR musí odlišit původní „proti-babišovskou“ rétoriku předvolebního boje od reality zemědělského sektoru a zaujmout smysluplné stanovisko v této věci. Zemědělci prokázali v rámci dlouhodobých diskusí nad přípravou nové SZP dostatek vůle pro kompromis. Je však nezbytně nutné, aby tuto vůli nyní prokázala i současná vláda ČR.    


                
za Krizový štáb AK ČR a ZS ČR
předseda, Ing. Leoš Říha, v.r.

Členové krizového štábu:

Ing. Jan Doležal
Ing. Martin Pýcha
Ing. Václav Suchan, CSc., MBA
Ing. Jan Ulrich
Ing. Václav Hlaváček, CSc.
Mgr. Kateřina Tylšarová
Bc. Barbora Pánková
Ing. Vladimír Pícha
Ing. Pavel Veselý
Ing. Svatopluk Müller
p. Bohumír Dufek
Ing. Jaroslav Vaňous
Ing. Martin Lev

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2024 - AK ČR | vyroba-www.cz