Rusko poskytne Libanonu humanitární pomoc

InfoKomodityZahraničí vloženo: 27. 09. 2022


16.9.2022 - Na žádost libanonské vlády souhlasilo Rusko s vysláním humanitární pomoci do Libanonu, včetně obilí a ropných derivátů. Tato humanitární pomoc byla potvrzena během setkání libanonského premiéra Najiba Mikatiho s náměstkem ruského ministra zahraničí Michailem Bogdanovem.

Libanonský představitel také uvedl, že jednal s ruským ministerstvem dopravy o obnovení přímých letů mezi Libanonem a Ruskem. Ty by však musely splňovat specifické požadavky, aby se obešly západní sankce. Dohodnutá humanitární pomoc nesouvisí s předchozí nabídkou Ruska dodat do Libanonu zásilku pšenice v množství 40 000 tun měsíčně, počínaje měsícem září až do konce roku 2022. K této nabídce se Libanon zatím nevyjádřil.  Libanonští představitelé, i přes naléhavou potřebu, reagují velmi rezervovaně na nabídky pomoci ze zemí, jako je Rusko, Írán a Čína, a to zejména ze strachu, že by se znelíbili americké velvyslankyni v Libanonu.  Americká velvyslankyně v Libanonu v minulém týdnu oznámila dar USA ve výši 29,5 milionu dolarů pro Libanon. Finanční částka má být vyplacena prostřednictvím Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID).

Navzdory závažnosti krize, které čelí Libanon a několik dalších zemí v západní Asii, OSN nedávno oznámila, že její humanitární agentury čelí největšímu nedostatku financí v historii, a to jak v důsledku velkého počtu krizí, které se odehrávají po celém světě, tak v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině.
Vysoký nárůst ceny mléka

Inflace cen potravin zůstává po celém světě vysoká. Informace od dubna do července 2022 ukazují vysokou inflaci téměř ve všech zemích, přičemž některé země zaznamenaly dvoucifernou (a výjimečně i trojcifernou) inflaci. Prudce se také zvýšil počet zemí s vysokou inflaci u cen potravin. V Libanonu činila nominální inflace u cen potravin meziročně 332 %, zatímco skutečná inflace cen potravin byla 122 % (obě nejvyšší na světě).

Centrální banka Libanonu v tomto týdnu zcela zrušila dotace na benzín a ostatní pohonné hmoty. Ceny se nově vypočítávají podle kolísavého směnného kurzu místní měny k americkému dolaru. Nárůst cen pohonných hmot se výrazně odrazil ve službách a maloobchodních cenách potravin, výrazný nárůst zaznamenaly ceny mléčných výrobků. 1 litr UHT mléka se nyní prodává za 55.999 LBP, oproti ceně z minulého týdne, kde se maloobchodní cena pohybovala kolem 25.550 LBP.

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz