Výsledky průzkumu výskytu verticiliového vadnutí chmele 2023

InfoPoradenstvíVěda a výzkum vloženo: 27. 03. 2024


26. 3. 2024 - Původce verticiliového vadnutí chmele, jednoho z nejzávažnějších onemocnění chmele, byl až do roku 2019 v Evropské unii karanténním škodlivým organismem. Od nabytí účinnosti prováděcího nařízení Komise (EU) 2019/2072 se jedná o regulovaný nekaranténní škodlivý organismus pro rostliny chmele určené k pěstování, kromě osiva, s prahovou hodnotou 0 %. V současné době kvůli této skutečnosti neprobíhají žádná eradikační opatření tohoto patogenu. Nicméně pro výrobu rostlin chmele určených k pěstování, kromě osiva, jsou unijní legislativou, z důvodu zamezení šíření této choroby rozmnožovacím materiálem, stanovena preventivní fytosanitární opatření. Od r. 2020 není V. nonalfalfae v produkčních výsadbách chmele regulováno fytosanitárními předpisy EU.

Na základě výsledků průzkumu verticiliového vadnutí chmele z roku 2022 provedl ÚKZÚZ v roce 2023 monitoring výskytu V. nonalfalfae ve všech oblastech pěstování chmele. 

Cílem studie bylo na základě předchozích zjištění prověřit aktuální rozsah výskytu V. nonalfalfae především v Žatecké, popř. v ostatních chmelařských oblastech. U vybraných pozitivních vzorků byla součástí této studie i detekce jednotlivých forem verticiliového vadnutí (mírná nebo letální) a jejich rozšíření.  

Vzorky pro laboratorní testování byly odebrány z 346 českých a moravských chmelnic odpovídající ploše 883 ha. Odebráno bylo celkem 1 038 vzorků. Analýzy vzorků na přítomnost původce verticiliového vadnutí chmele prováděla Národní referenční laboratoř ÚKZÚZ v Olomouci. Ve spolupráci se slovinskou laboratoří Ústavu chmelařství a pivovarnictví byla dále provedena molekulární analýza pozitivních vzorků na zjištění letální či mírné formy.

K šíření patogenu dochází s velkou pravděpodobností neočištěnou a nedezinfikovanou technikou při přejezdech mezi jednotlivými chmelnicemi. Nelze však zcela vyloučit ani zavlékání patogenu sadbou chmele. Z toho důvodu je vhodné testováním ověřit zdravotní stav české i zahraniční sadby chmele.

Výsledky a doporučení shrnuje podrobná zpráva v příloze.

Zpráva z průzkumu výskytu verticiliového vadnutí chmele v roce 2023 ke stažení (pdf, 2 MB)

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2024 - AK ČR | vyroba-www.cz